Vegánstvo a literatúra

Chcel by si vedieť o vegánstve viac? Tak si pozri zoznam nami odporúčaných kníh a publikácií.

Miluješ knihy a veľa čítaš? Hľadáš overené zdroje informácií a nebrániš sa samoštúdiu? Potom si tu správne. Vytvorili sme zoznam literatúry, ktorá sa zaoberá vegánstvom nielen z pohľadu stravovania a etiky, ale aj ekológie a ochrany životného prostredia. Najširší zoznam tvoria najmä kuchárske knihy, pretože aj pri vegánstve platí, že láska prechádza cez žalúdok. A keďže chceme tento životný štýl priblížiť najmä Slovákom, uvádzame primárne knihy, ktoré vyšli v slovenskom alebo českom jazyku.

Začíname s vegánstvom

Je pre teba vegánstvo nové a potrebuješ nejaký odrazový mostík? Určite nie si sám. Preto sme zostavili kratší zoznam kníh a brožúr, ktoré môžu v začiatkoch veľmi pomôcť. Určite odporúčame prejsť si všetky, pretože každá sa venuje vegánstvu z iného pohľadu a zdôrazňuje rôzne jeho aspekty.

Viac informácií

Rastlinná strava a zdravie

Vegánska strava je rozhodne založená na etickej voľbe. Nie vždy však zohľadňuje aj otázku zdravia, najmä ak človek vo veľkej miere konzumuje tučné a spracované potraviny. Ak ťa preto zaujíma aj zdravotná stránka vegánskej rastlinnej stravy, určite ti odporúčame niektorú z týchto publikácií.

Viac informácií

Vegánstvo, etika a ekológia

Tematike vegánstva v súvislosti s etickými a environmentálnymi dopadmi živočíšnej výroby sa venuje veľmi veľa zahraničných publikácií. Keďže je ich na našom trhu preložených len minimum,  nájdeš tu predovšetkým anglické tituly. Nenechaj sa tým však odradiť, tieto knihy totiž stoja za to!

Viac informácií

Vegáni a šport

Venuješ sa aktívne alebo súťažne športu a láka ťa vegánstvo? Potom ti tieto knižky určite pomôžu pri hľadaní odpovedí na základné otázky týkajúce sa vegánskej stravy a jej vplyvu na športové výkony. Uviedli sme aj zopár anglických kníh, pretože si myslíme, že môžu byť skvelou inšpiráciou.

Viac informácií

Tehotenstvo a vegánske deti

Predstava, že vývoj dieťaťa je doslova závislý na živočíšnej strave je už dávno prekonaný. Dokazujú to viacerí svetoví odborníci na výživu a potvrdzujú to aj mnohé svetové zdravotnícke organizácie. Ak ťa táto téma zaujíma, základné informácie získaš napríklad z týchto materiálov.

Viac informácií

Vegánske kuchárske knihy

Nevieš si vôbec predstaviť, čo takí vegáni vlastne jedia? Nie, vegáni nejedia len trávu a kamene. V týchto knihách nájdeš množstvo receptov, ktoré ťa presvedčia, že byť vegánom nie je vôbec zložité. A ako bonus získaš know-how, ako variť a piecť vynikajúce vegánske pochúťky.

Viac informácií