Náš tím

Členmi nášho tímu sú ľudia s rôznym vzdelaním a profesijným zameraním, ktorých však spája jedno: snaha zmeniť spôsob, akým spoločnosť vníma zvieratá a ukázať, že existuje etickejšia, ekologickejšia a zdravšia alternatíva.

Mgr. Kristína Chaparro

Predsedníčka
Kristína je vegánkou od roku 2014 a od tej doby sa aktívne zapája do zvieracieho aktivizmu na Slovensku a snaží sa o zmenu stravovania v spoločnosti. V roku 2016 založila s ďalšími aktivistami Slovenskú vegánsku spoločnosť ako občianske združenie, ktoré pomáha vegánstvu lepšie porozumieť a inšpiruje ľudí k zmene. Venuje sa koordinácii členov združenia a komunikácii s partnermi ohľadom certifikácie ochrannou známkou V-Label. Jej snom je, aby ľudia čím skôr prestali zbytočne ubližovať zvieratám a zvolili si súcitnejší a zdravší vegánsky životný štýl.

Mgr. Matúš Chmelo

Právny poradca
Matúš je dlhodobo našim právnym poradcom a hlavou mnohých aktivít. Tvrdí, že prebudiť sa ráno s vedomím, že každé rozhodnutie ubližuje našej planéte o niečo menej, je fantastický spôsob, ako žiť. Nikdy nie je neskoro začať byť vegánom a je mu skôr ľúto, že na to neprišiel skôr.

Ing. Katarína Kolesárová

Členka správnej rady a manažérka kontroly V-Label
Katka vyštudovala potravinárstvo na bratislavskej STU. Je vegánkou od roku 2020, kedy sa rozhodla po vyradení mäsa v roku 2019 prestať podporovať živočíšny priemysel. V Slovenskej vegánskej spoločnosti sa snaží o sprístupnenie a zviditeľnenie vegánskych produktov prostredníctvom udeľovania certifikátov V-Label. Taktiež fotí a natáča produkty, či pripravuje inú marketingovú podporu. Na instagrame má vlastný inšpiratívny blog o varení: redheadsideas.

Mgr. Tigris Malecová

Členka správnej rady a eventová manažérka
Tigris je súčasťou Slovenskej vegánskej spoločnosti od mája 2022, ale do aktivít ohľadom ochrany životného prostredia či zvierat sa zapája už od vysokoškolských čias. Momentálne je aktívna aj v pracovnom dobrovoľníctve. Venuje sa organizovaniu aktivít a eventov. Je hrdou mamou dvoch adoptovaných psíkov a amatérskou bezlepkovou, a samozrejme, vegánskou pekárkou. Dúfa, že sa spoločnosť raz dostane do bodu, kedy sa ukončí „speciesism“ a pochopíme, že nie Zem je tu pre nás, ale my sme tu pre ňu.

Ing. Matúš Gergely

Projektový manažér pre nábory dobrovoľníkov a členov
Matúš organizuje nábory nových členov a dobrovoľníkov, pomáha často fyzicky v stánku a pri organizovaní rôznych eventov. K vegánstvu sa dostal cez bývalú partnerku, pozeranie dokumentov a vďaka rozhovorom s inými vegánmi, kedy pochopil, že tá vysmiata kravička na obale od mlieka nie je úplne realitou. Aktuálne žije podľa vegánskeho motta – maximálne znížiť utrpenie. Snaží sa vysvetľovať ľuďom, že vegánstvo nie je iba o strave, ale o tom ako človek žije. Rád rozoberá „tabu témy“. Určite ho nájdete na spoločných akciách, alebo behať po horách. Cez deň pracuje na zlepšovaní podmienok v školstve.

Ing. Marián Čakajda

Člen dozornej rady a projektový manažér
Marián pomáha s organizáciou eventov, ako aj s prípravou tematického obsahu pre sociálne siete. K rastlinnému spôsobu stravovania ho priviedla hardcore-punková/straight edge subkultúra, organizovanie koncertov, jóga a vychodné filozofie. Najskôr prestal jesť mäso v roku 2012 a postupne sa učil v rámci domáceho varenia pripravovať prevažne rastlinné jedlá. Zdieľa názor, že dokážeme zdravo žiť, aktívne športovať a viesť plnohodnotný život bez konzumácie mäsa a živočíšnych produktov, resp. bez zneužívania zvierat na odievanie a podobné „hit-parády“.

Ing. Linda Petríková

Marketingová manažérka
Linda aktívne vypomáha s marketingovou komunikáciou pri viacerých našich projektoch. Od malička bola milovníčkou zvierat, konzumovať ich prestala v roku 2006 z pragmatického dôvodu po zhliadnutí reportáže v televízii so skrytou kamerou z jedného reťazca v ČR. Tam dôkazne predávali plesnivé mäso s tým, že ho okorenili a predávali ako špecialitu na gril. Povedala, si že si dá od mäsa na týždeň pauzu. Počas tohto týždňa však zistila, že jej rozhodnutie nejesť mäso začína mať omnoho väčší rozmer. Postupne sa dostala k nekonzumovaniu všetkých živočíšnych produktov, čo jej otvorilo ďalšie dvere a možnosť využiť fantáziu pri experimentovaní s novými jedlami.

Bc. Kamila Obuchová

Autorka príspevkov pre sociálne siete
Vegánkou sa stala v roku 2016 vďaka dokumentu “101 Reasons to Go Vegan”. Veľký zápal, ale málo kulinárskych zručností si vyžiadali pomoc mamy, ktorú hon na recepty zaviedol až k sociálnym sieťam Slovenskej vegánskej spoločnosti. Mamu inšpirovala k prechodu na vegánstvo a ona ju zase k práci pre našu organizáciu. Od roku 2020 preto pôsobí ako dobrovoľníčka v tíme sociálnych sietí. Aktuálne zastrešuje produkciu, editovanie a plánovanie časti príspevkov, ktoré vidíte na Facebooku a Instagrame. Jej day job-om je taktiež manažment sociálnych sietí a tvorba digitálneho obsahu v marketingovej agentúre.

Mgr. Barbara Bagiová

Manažérka tímu sociálnych sietí
Barbara je vegánka už od roku 2016 a vtedy sa tiež začala zapájať do zvieracoprávneho aktivizmu. V tento rok sa aj rozhodla študovať na Veterinárnej univerzite Brno odbor Ochrana zvierat a welfare. Počas štúdia navštívila rôzne prevádzky na chov tzv. hospodárskych zvierat v ČR. Vo svojich rozhodnutiach stať sa vegánkou a pomáhať zvieratám sa utvrdila a jej zápal pre zvieratá to iba posilnilo. Po štúdiu pracovala rok na SAV vo výskume welfare hydiny, kde sa presvedčila o nutnosti práce v neziskovom sektore. Od konca októbra 2023 sa venuje najmä koordinácii sociálnych sietí a práci s tímom, s ktorým na nich robí.

Dr. Jana Križanová

Autorka článkov na web a sociálne siete
Žije v Španielsku, momentálne na severe Afriky, predtým v UK. Vďaka nomádskej povahe objavila miesta a kultúry, ktoré jej pomohli otvoriť obzory pre uvedomelejší život. Aktuálne pracuje ako profesorka na Univerzite Granady, predtým sa venovala komunikácii a marketingu. Angažuje sa v medzinárodnej divulgácii vegánstva. V SVS pridáva príspevky na vedeckej báze. Vegánstvo objavila cez zdravie, potom sa pridali environmentálna etika, evolúcia spoločnosti a život iných bytostí. To vyústilo do jej PhD, kde spojila vedu s niečím, čo dáva zmysel komunikovať. 

Mgr. Tomáš Ľach

Obchodný zástupca
pre ochrannú známku V-Label
Vegánom je už od roku 2012 a od tohto roku sa špecializuje aj na produkty čisto rastlinného zloženia ideálne z certifikovaného ekologického poľnohospodárstva s označením BIO. Okrem práce s potencionálnymi partnermi, ktorí si chcú certifikovať svoje produkty registrovanou ochrannou známkou V-Label, je taktiež aktivistom, participuje aj na systémových zmenách týkajúcich sa ochrany zvierat. Rád prináša nové nápady a inšpiruje okolie. Miluje hudbu, prírodu, pohyb, zmysluplné debaty a s tým spojené možnosti rozvoja ľudského potenciálu.


Chceš sa aj ty aktívne zapojiť do našich projektov?
Tak klikni na sekciu Zapoj sa! a nájdi si cestu, ktorá ti najviac vyhovuje.