Staň sa aj ty vegánom!

Snáď najlepším a najefektívnejším rozhodnutím, aké môžeš spraviť je, že sa staneš vegánom.

Prečo sa stať vegánom?

Dôvodov prečo prejsť na vegánstvo je nespočetne mnoho. Základné tri nosné piliere sú však:

  • zvieratá
  • zdravie
  • planéta a ekológia

Ako začať s vegánstvom?

Pre niekoho môže byť prechod na vegánstvo jednodňová záležitosť, niekto iný môže zas preferovať postupný prechod. Žiaden spôsob nie je zlý, avšak pri postupnej zmene jedálnička predídeš možným prekvapeniam, ktoré sa spájajú s celkom novými jedlami a chuťami. Postupná zmena ti navyše môže pomôcť v zmene životného štýlu zotrvať dlhodobo. Mnoho vegánov sa prepracovalo k tomuto životnému štýlu práve cez vegetariánstvo, to však neznamená, že vegánom sa nemôžeš stať zo dňa na deň.

Čo ti pomôže pri prechode na vegánstvo?

1) Neustále sa vzdelávaj

Veľmi dôležité a nápomocné je získavanie informácií o vegánstve z relevantných zdrojov. Na našej stránke nájdeš viacero zaujímavých článkov, ale aj odporúčaní na súvisiace knihy, filmy či internetové stránky.

2) Snaž sa jesť vyváženú stravu

Základom úspechu je vyvážená strava a venovanie pozornosti nutričným hodnotám jednotlivých potravín. Nenechaj sa odradiť množstvom informácií. Postupom času sa do toho dostaneš a budeš presne vedieť, čo jesť a v akých množstvách.

3) Neboj sa skúšať nové veci

Ako pri všetkom, aj pri vegánstve platí, že musíš postupne skúšať. Netreba sa zľaknúť pri menších zlyhaniach či neúspechoch. Ak ti nechutí sójové mäso, vyskúšať tempeh či seitan. Ak nefunguje ani to, vráť k základom – strukovinám a obilninám. Objavuj nové chute.

4) Nájdi si ľudí s podobným zmýšľaním

Každý vegán z času na čas zažíva nepríjemné chvíle, kedy má chuť všetko vzdať. Čo ti môže v takýchto situáciách pomôcť sú ľudia, ktorí vedia čím si prechádzaš. Obklop sa preto ľuďmi s podobným zmýšľaním, ktorí ťa v prípade potreby vždy podporia.

5) Počúvaj svoje telo a riaď sa ním

Veľa ľudí má zdravotné problémy, no málokto si pripustí, že za to môže jedlo. Po prechode na rastlinnú stravu pocítiš množstvo zdravotných benefitov. Drž sa preto potravín, ktoré dávajú tvojmu telu energiu a výživu potrebnú na jeho správne fungovanie.

Máš otázky alebo pochybnosti?

Ak máš akékoľvek otázky ohľadom vegánstva, neváhaj nás kontaktovať. Radi ti poradíme.


Chcel by si nám pomôcť aj finančne?

Ak si zamestnanec, SZČO alebo podnikateľ, budeme ti nesmierne vďační za poukázanie tvojich 2% z dane.