Vegánska strava v povinnej štátnej karanténe

Počas posledných mesiacov sme dostávali správy od viacerých vegetariánov a vegánov z rôznych karanténnych zariadení po celom Slovensku. Zo všetkého najviac ich trápila strava.

Ako vyzerá stravovanie v karanténe pre vegánov?

Od marca tohto roku sme postupne zaznamenávali niekoľko prípadov vegetariánsky či vegánsky sa stravujúcich ľudí, ktorí sa v záujme ochrany verejného zdravia ocitli v povinnej štátnej karanténe. Mnohí povinne izolovaní vegetariáni a vegáni zo dňa na deň zistili, že v karanténe nemajú čo jesť a ich možnosti stravovania sú často obmedzené len na malú porciu príloh. Problémom mnohých karanténnych zariadení je, že sú schopné poskytnúť len jeden typ jedla pre všetkých stravníkov. Hoci je v niektorých zariadeniach možné objednať náhradné jedlo, aj to je zväčša mäsité. Na rozdiel od bežných nemocníc, pacienti v karanténe nemôžu kvôli prísnym bezpečnostným podmienkam požiadať ani rodinu či príbuzných, aby im jedlo doniesli. Mnohí vegetariáni a vegáni sa tak dostali do situácie, ktorú nedokázali nijakým spôsobom vyriešiť, a preto sa s prosbou o pomoc začali obracať na nás.

Cez sociálne siete sa k nám dostali informácie, že niektorí vegáni, ktorí na začiatku personálu uviedli svoj typ stravovania, dostávali napriek tomu hlavné jedlá s mäsom alebo inými živočíšnymi výrobkami. Menu, ktoré v zariadeniach dostávali, bolo možné vidieť aj na fotografiách, ktoré nám buď priamo zaslali alebo zdieľali na sociálnych sieťach. Jedálny lístok obsahoval veľakrát iba mäso s prílohou. Nevyvážená strava či dokonca hladovanie určite zdraviu človeka nijak neprospieva, obzvlášť v tak závažnej epidemiologickej situácii. Preto sme sa rozhodli situáciu v slovenských karanténnych zariadeniach zmapovať a skúsiť svojou troškou pomôcť obom stranám.  

Ako sme postupovali?

Všetkým karanténnym zariadeniam, na ktoré sa nám podarilo zohnať kontakt sme napísali e-mail.  V ňom sme stručne charakterizovali vegánske stravovanie, v čom je prospešné, no zdôraznili najmä fakt, že vegánska strava je vhodná nielen pre vegánov, ale aj pre ľudí s laktózovou intoleranciou či intoleranciou na mliečnu bielkovinu, pre ľudí alergických na vaječnú bielkovinu a v prípade dobrého plánovania aj pre ľudí s intoleranciou na lepok. V prílohe sme im zaslali aj 2 kuchárske knihy, ktoré sme vytvorili pre vysokoškolské jedálne v rámci nášho projektu Zelená jedáleň.

E-mail sme poslali týmto zariadeniam:
Bardejov – KLU Družba
Bratislava – Akadémia Policajného zboru v Bratislave
Bratislava – Inštitút pre verejnú správuLešt –
Centrum výcviku Lešť
Častá – Papiernička – Účelové zariadenie Kancelárie NR SR
Donovaly – Smrekovec
Košice – Internát Medická
Liptovský Mikuláš –
Akadémia OS SR, gen. M.R. Štefánika
Piešťany – Granithotel Piešťany
Piešťany – SIGNÁL- Rekreačné zariadenie MVSR
Spišská Nová Ves – Centrum účelových zariadení Predná Huta
Štrbské Pleso – Zariadenie Štrbské Pleso
Tatranská Lomnica – Kremenec
Trenčianske Teplice –
Arco Kúpeľno-liečebný ústav MV SR
Žilina – Stredná škola Požiarnej Ochrany MV SR

Naspäť sa nám ozvalo len jedno karanténne zariadenie, a to Častá-Papiernička, ktoré uviedlo, že vegánsku stravu klientom na požiadanie poskytujú. Keďže nám ostatné zariadenia na e-mail neodpovedali, kontaktovali sme ich dodatočne ešte raz, tentokrát telefonicky. Nakoľko sa nám však nepodarilo získať telefonický kontakt na všetky vyššie spomenuté, oslovili sme opätovne len zariadenia v Bardejove, Bratislave (Inštitút pre ver. správu), Lešti, Piešťanoch, Spišskej Novej Vsi, Štrbskom Plese a Žiline.

Personál reagoval pozitívne

Každé zariadenie, s ktorým sa nám podarilo spojiť potvrdilo, že sa vhodnou stravou snažia vyhovieť  aj vegánom. V telefonickom rozhovore sme opätovne zdôraznili, že recepty, ktoré sme poslali, sú vhodné pre vegánov, vegetariánov, ľudí s intoleranciou na mlieko a alergiou vajcia a mnoho z nich je vhodných aj pre celiatikov. To znamená, že zariadenia nemusia podávať niekoľko druhov jedál, ale v prípade uvedených skupín stravníkov len jedno alebo dve. Niektoré zariadenia túto tému chápali lepšie a mali záujem jej viac porozumieť, iné menej.

Nakoľko však nie je v našich kompetenciách určovať zloženie jedálneho lístka v týchto zariadeniach, zvolili sme cestu priateľskej edukácie a agitácie, ktorá sa nám doposiaľ osvedčila najviac. Všetky spomínané zariadenia sme teda opätovne poučili, ale tiež ubezpečili ich, že v prípade potreby sa môžu na nás kedykoľvek obrátiť. Uvedomujeme si, že na skutočný stav stravovania v karanténnych zariadeniach nemusí mať táto naša snaha v konečnom dôsledku žiaden vplyv, no veríme, že poskytnutie potrebných informácií v správny čas môže mať z dlhodobého hľadiska prínos. Koniec koncov, našim hlavným cieľom je, aby bolo vegánske stravovanie na Slovensku pochopené a dostupné, a to nielen v reštauráciách, ale aj v štátnych zariadeniach akými sú nemocnice či školy.

Ak by ste sa ocitli v karanténnom zariadení alebo viete o niekom, kto sa v ňom nachádza a má problém s dostupnosťou vhodnej stravy, napíšte nám e-mail na info@veganskaspolocnost.sk. Môžete tiež skúsiť osloviť príslušné zariadenie priamo a poslať vedúcemu jedálne naše brožúry: Recepty na 5 týždňovMinikuchárka pre zdravší svet.