Zelená jedáleň má za sebou prelomový rok, aj napriek pandémii

Na Slovensku sú najväčšími fanúšikmi rastlinnej stravy mladí ľudia, no mnohí z nich, obzvlášť študenti, sa často nemajú kde najesť rastlinne a zdravo.

Aj preto sme v roku 2019 prišli s projektom Zelená jedáleň, ktorého hlavným cieľom je prinášať pestrú, zdravú a sýtu vegánsku stravu do vysokoškolských jedální po celom Slovensku. Napriek tomu, že rok 2020 sa niesol v znamení pandémie, bol pre projekt Zelená jedáleň aj tak prelomovým.

Ďalších 7 univerzít varí rastlinné jedlá

Do projektu sa nám v roku 2020 podarilo zapojiť až 7 nových univerzít s celkovým počtom 15 výdajných miest. Zelená jedáleň tak aj napriek viacerým vynúteným prestávkam mala možnosť predstaviť rastlinné stravovanie aj v nových mestách, vďaka čomu sa zdravo najesť už môžu nielen študenti a zamestnanci univerzít, ale aj široká verejnosť v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Zvolene, Prešove a Košiciach. 

K pôvodným piatim zeleným univerzitám z roku 2019 sa minulý rok pripojila Ekonomická univerzita v Bratislave, Paneurópska vysoká škola, Slovenská zdravotnícka univerzita, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka, Technická univerzita vo Zvolene, Prešovská univerzita v PrešoveUniverzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Výnimočné časy vyžadujú výnimočné postupy

Keď do rozbehnutých prác na projekte zasiahla v marci prvá vlna pandémie, museli sme prerušiť všetky plánované workshopy a aktivity. Nakoľko sa v tom čase nedalo predvídať, ako dlho budú školské jedálne zatvorené, museli sme prejsť na záložný plán, ktorý mal jednak udržať projekt pri živote a zároveň pomôcť univerzitám so zdravým varením po opätovnom otvorení jedální. 

Celú jar sme preto plánovali, brainstormovali a pripravovali alternatívne kroky, ktoré viedli k viacerým výstupom. Jedným z nich bola podpora našich doteraz vydaných kuchárskych brožúr vo forme videí. Po uvoľnení opatrení sme začiatkom júna v spolupráci s Daniel Rihák Studio a Zuzanou Noskovou natočili 8 video receptov. Tie mali pôvodne slúžiť ako pomôcka a inšpirácia pre kuchárov a kuchárky vysokoškolských jedální, no ukázalo sa, že využitie našli aj v radoch študentov a širokej verejnosti.

Náš šikovný šéfkuchár Matúš na workshope varenia na Trenčianskej univerzite

Priaznivú situáciu počas letných mesiacov sme využili na opätovné naštartovanie našich kuchárskych workshopov pre zamestnancov univerzitných jedální. Primárnym cieľom našich workshopov je ukázať kuchárom a kuchárkam ako pripraviť klasické slovenské jedlá na vegánsky spôsob a predstaviť im nové suroviny a postupy. Celkovo sa nám za obdobie cca 10 týždňov podarilo zorganizovať 6 workshopov a zaškoliť takmer 20 kuchárov a kuchárok

„Pri úvodnom workshope sa často stretávame s prvotnou nedôverou a neistotou, či o takúto vegánsku stravu budú mať stravníci záujem a či nebude príliš komplikovaná na prípravu. Keď však po niekoľkých týždňoch od spustenia projektu vidíme, že si vegánske jedlá obľúbil aj samotný personál jedálne a strava ide v jedálni takpovediac na dračku aj medzi zamestnancami univerzity, je to pre nás veľkým povzbudením.“– Hana Závodská, koordinátorka projektu

Pred druhou vlnou pandémie sa nám ešte podarilo oficiálne spustiť projekt na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Špeciálnymi hosťami boli rektor univerzity prof. MUDr. Peter Šimko a známy športovec a moderátor Martin Šmahel, ktorý je tiež vášnivým propagátorom rastlinnej stravy.

Martin Šmahel s rektorom SZU prof. MUDr. Petrom Šimkom

V septembri, keď sa situácia začínala opäť zhoršovať, sme začali s prípravou novej kuchárskej knihy Recepty z jedného hrnca. V spolupráci s Katkou Makranskou sme zostavili 15 receptov, ktoré spája veľmi jednoduchá príprava a základné, ľahko zohnateľné suroviny. Mini kuchárska knižka vyšla v októbri a teší sa veľkej obľube medzi kuchárkami a kuchármi.

V predvianočnom období sa nám na popud Ivety Adamčíkovej a jej kolegýň z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a v spolupráci s Flux Films podarilo natočiť 2 videá s vianočnými receptami. Panie kuchárky zostavili vegánsky vianočný jedálniček, ktorý pozostával z vegánskej kapustnice, tofu “kapra“ a zemiakového šalátu. Ako sladký bonus  pripravili tradičné bobaľky s makom

Najnovšia brožúra Recepty z jedného hrnca ponúka rýchle a jednoduché recepty

Zdravé vegánske jedlá nie sú určené len pre študentov

Projekt Zelená jedáleň sa dnes teší podpore nielen správcov univerzitných jedální, ale aj zamestnancov či rektorov. Obzvlášť veľkú radosť nám robí záujem zo strany verejnosti, ďalších škôl a ich študentov, ktorí chcú do projektu zapojiť aj svoju školu či univerzitu.  Čoraz väčší záujem vnímame aj zo strany základných a materských škôl, ktoré by pre svojich zverencov tiež chceli zabezpečiť zdravú stravu. 

S rovnakou požiadavkou sa nám ozývajú aj lekári z nemocníc. Vo svojej časovo náročnej práci sú nútení pripravovať si jedlo sami, keďže s ponukou v nemocničných jedálňach nie sú spokojní a chýba im možnosť zdravého, rastlinného stravovania na mieste ich pracoviska.  Záujem o zdravšie jedlá zo strany medikov nám potvrdil aj prevádzkovateľ jedálne na Slovenskej zdravotníckej univerzite, kam si po stravu chodia aj zdravotníci z Polikliniky Kramáre.

Zelená jedáleň pokračuje aj v roku 2021

Hoci nám aktuálna situácia a s ňou súvisiace opatrenia neumožňujú pracovať na projekte v plnom rozsahu, snažíme sme sa využívať všetky dostupné možnosti. Preto sme sa rozhodli, že tento rok skúsime do projektu zapojiť aj súkromný sektor, čím môžeme aspoň čiastočne pomôcť zeleným univerzitným jedálňam a bufetom vykryť ich finančné straty. Prvou lastovičkou je medzinárodne akreditované anglické jazykové centrum The Bridge, ktoré bude pre svojich zamestnancov počas celého marca kupovať  dvakrát do týždňa obedy z jedálne Paneurópskej vysokej školy.

Prepájaním zelených jedální so súkromným sektorom však naše aktivity v rámci projektu nekončia. Ak vás projekt Zelená jedáleň zaujíma, sledujte nás na našom Instagrame alebo vo facebookovej skupine #zelenajedalen, kde vás budeme priebežne informovať o ďalších krokoch.

Spracovali: Simona Kajanovičová, Hana Neufeld Závodská