BURINA: Unikátny vegánsky projekt z Liptova

Zoznámte sa s prvou vegánskou reštauráciou s ubytovním a wellnessom na Liptove, ktorá je aj napriek prekážkam už rok a pol otvorená pre svojich zákazníkov.

Vegánska reštaurácia s ubytovaním a wellnessom

Projekt s úsmevným názvom sledujeme od jeho úplného začiatku. Okrem samotného konceptu, ktorý spája ubytovacie zariadenie s wellnesom a reštauráciou, nás zaujal aj ich prístup k udržateľnosti. Spolupráca s lokálnymi farmármi, snaha spotrebovať a zužitkovať všetky suroviny – to všetko definuje ich prístup k životu a celkovému fungovaniu tejto vegánskej rezidencie.

Burina – Vegan residence & Restaurant sa nachádza v Liptovskom Mikuláši, ktorý je známy veľkou živočíšnou výrobou a konzumáciou živočíšnych produktov. Práve preto nás zaujímalo ako vznikol nápad založiť takýto projekt, prečo si zvolili takýto špecifický názov či kto sú ich zákazníci. V rozhovore sa však dočítate oveľa viac, napríklad aké boli ich začiatky, čo je ich hlavným cieľom a čo ich na ceste inšpiruje.

Prečo práve „Burina“?

Ako vegetarián, vegán, nemäsožravec sa každý z nás už stretol s otázkou „Čo vlastne jete? Burinu?“ Tak teda áno, jeme burinu. Okrem toho, keď sme našli našu terajšiu budovu, celé parkovisko pokrývala iba burina. Bola to láska na prvý pohľad.

Ako sa zrodil nápad otvoriť na Slovensku prvý wellness hotel s vegánskou reštauráciou? Čo bolo hlavnou inšpiráciou pri zrode a tvorbe tohto konceptu?

S myšlienkou vegánskej reštaurácie sme prišli ešte na začiatku projektu, a to v roku 2015. Pri hľadaní priestorov sme sa zamerali nielen na lokalitu, ale chceli sme zároveň priestor, kam by mohli ľudia prísť na dovolenku, ale po našom. Menšie rodinné podniky v centre mesta takmer vôbec neexistovali, pretože všetko bolo založené na kvantite. My sme chceli ponúknuť priestor, v ktorom by sa ľudia cítili lepšie ako doma – od leňošenia na posteli až po sprchovanie. Pri tejto myšlienke automaticky naskočila červená – Pozor! A čo wellness? Priestory sme na to mali, a tým pádom sa nám podarilo zakomponovať aj wellness.  Naša predstava bola otvoriť najprv reštauráciu, potom ubytovacie zariadenie a neskôr wellness. No zrazu sme pracovali na všetkom súčasne, až sme si nakoniec povedali, že sa posnažíme ešte viac a spustíme všetko naraz.

Evidovali sme váš projekt pomerne dlho ešte pred jeho spustením. Ako dlho trvala realizácia tohto projektu od A po Z? Bola nejaká časť plánu vyslovene problematická, že keby ste o nej vedeli, tak sa jej určite vyhnete?

Vo februári 2015,  keď sme vedeli, čo naozaj chceme a čo je náš cieľ, sme sa začali obzerať po priestore. Hľadali sme budovu, do ktorej sa hneď na prvý pohľad zamilujeme, a to sa nám i podarilo. V máji sme založili našu firmu a kúpili budovu, aby sme mohli ihneď začať s návrhmi.

Projektovanie sme ukončili v septembri a následne sme začali vybavovať stavebné povolenie, čo nás však dosť zaskočilo. Nakoniec celý proces trval až do apríla 2016. Dve zimy, od roku 2016 do roku 2018, sme vo veľkom prerábali. Od konca roka 2018 sme už len s blízkymi priateľmi a rodinou dokončovali čo bolo treba, a to až do leta 2019. To isté leto sme začali s kolaudáciou, ktorá trvala do novembra 2019.

Problém bol v našom perfekcionizme. Teraz by sme sa vyhli všetkým výhovorkám, pretože sme zistili, že každá jedna vec je vždy realizovateľná. Počas celej tejto doby sme sa tešili až budeme môcť zákazníkom otvoriť naše dvere a predstaviť im naše nápady.

Prečo by mali ľudia navštíviť práve vašu reštauráciu a ubytovacie zariadenie? Čo je podľa vás okrem vegánskej stravy tým najsilnejším lákadlom pre návštevníkov?

Reštauráciu máme založenú na kvalite surovín. Každá jedna zložka prechádza mnohými rukami ešte pred tým ako ju schválime. Následne sa dostanú suroviny od špičkového korenia až po ovocie a zeleninu priamo do nášho skladu. Čo sa týka ubytovania, snažíme sa ubytovávať hlavne ľudí, ktorí si prišli oddýchnuť, zažiť dobrodružstvo a uvoľniť sa. A práve preto ubytovávame hlavne pokojné rodiny a páry, aby sme vedeli zaručiť oddych každému návštevníkovi. Môžeme sa taktiež pochváliť našou dobrou lokalitou. Nachádzame sa 15 minút pešo od centra mesta a na skok od rôznych turistických a športových aktivít. Napríklad Liptovská Mara, kde si ľudia môžu zaplávať a oddýchnuť, je od nás vzdialená len 8 kilometrov a stredisko Jasná len 20 minút autom.

Ubytovacie zariadenie ste otvorili pomerne nedávno. Viete už zhodnotiť, aký veľký je záujem o takýto netradičný koncept? Mali ste už aj nejakých zahraničných návštevníkov?

Keďže máme na Liptove veľa prírodných krás, záujem o akýkoľvek typ ubytovania stále pretrváva. Skôr je pre nás väčšou výzvou nájsť zákazníkov, ktorí majú podobnú filozofiu ako my. V Burine sa snažíme zamerať na spokojnosť všetkých návštevníkov a splniť im ich túžby. Za celý čas nás navštívilo už veľa ľudí zo zahraničia. Najviac nám však vyhovuje slovenská a česká klientela, preto by sme jej chceli venovať zvýšenú pozornosť.

Sú vaši klienti skôr zástancovia rastlinnej stravy – vegetariáni, vegáni – alebo sú to skôr zvedaví konvenční stravníci?

Oproti iným reštauráciám vo väčších mestách máme výhodu či nevýhodu v tom, že väčšina našich zákazníkov nie sú vegáni, dokonca ani vegetariáni. Sú to klasickí stravníci, ktorým sadla naša kuchyňa. Cez víkend a počas prázdnin prichádzajú návštevníci, ktorí vyhľadávajú práve vegetariánske a vegánske jedlá, ale vážime si každého zákazníka.

Ako vnímajú Burinu ľudia z Vášho regiónu? Predsa len Liptov, ktorý sa dlhé roky formoval práve vďaka valašskej kolonizácii, má asi na vegánstvo celkom iný pohľad ako povedzme západ Slovenska.

Od začiatku nám veľa ľudí, od dodávateľov až po známych, dávalo dobre mienené rady, že takýto koncept sa pravdepodobne neuchytí. My sme boli tvrdohlaví a povedali sme si, že v našom presvedčení a sne nepoľavíme, a že ak sa niečo robí s láskou, tak to bude fungovať. Zatiaľ sa to plní a veľa dobrých ľudí si k nám našlo cestu, či už chcú zlepšiť svoje zdravie, pomôcť prírode a zvieratám, alebo im len chutí naša kuchyňa. 

Koľko ľudí je vo vašom tíme? Môžete nám ich stručne predstaviť?

Vzhľadom na aktuálnu Covid situáciu sme v obmedzenom počte. Zakladateľkami sú Monika a Alenka – Monika mala na starosti stavebnú časť a byrokraciu, Alenka štýl a chod reštaurácie. Od začiatku je s nami i Lenka, ktorá je momentálne zodpovedná za donášku, ale zvláda čokoľvek od prevádzkovania až po obsluhovanie. Majko nám zostal ako jediný kuchár. Miluje exotickú kuchyňu a do jeho polievok sa zamiluje každý. Na dezerty máme zasa Luciu, ktorá zároveň pripravuje jedlá a fotí. Kasu má napokon pod palcom Lena, ktorá je inak i veľmi šikovná fyzioterapeutka.

Sú u vás zamestnaní len čisto vegáni alebo medzi seba radi prijmete aj nevegána?

Máme medzi sebou rôznych ľudí, avšak ani jeden z nich mäso nevyhľadáva. Pre nás je veľmi dôležité, aby sa stotožňovali s našou filozofiou a boli šikovní.

Kde čerpáte inšpiráciu pri tvorbe vegánskeho menu? Aké jedlá varíte najradšej – skôr lokálne alebo exotické? A máte nejakú obľúbenú knihu receptov?

Máme radi kombináciu. Veľa jedál varíme domácich, tradičných slovenských, a potom aj exotiku. Inšpiráciu berieme často z obľúbených detských jedál, ktoré pretvárame do vegánskych verzií. Na začiatku nám veľmi pomohli knihy Slovegán od Nikolety Kováčovej a.k.a. Surovej dcérky, ale teraz si už fičíme na svojich receptoch.

Máte obľúbenú surovinu, ktorá vo vašej kuchyni jednoducho nesmie chýbať?

Náš kuchár Majo miluje koriander, ktorý pridáva do každého exotického jedla. Veľké zastúpenie majú u nás v jedlách strukoviny, z ktorých vieme pripraviť fašírky, placky na burger i nemäsové guľky. Ľahko sa dochucujú a majú tiež dobrú konzistenciu i výživové hodnoty.

Je možné u vás zorganizovať rodinnú oslavu či napríklad svadbu?

Áno, je to možné a máme s tým i skúsenosti. Organizovali sme oslavy narodenín a rôzne rodinné stretnutia. Máme celkom slušný priestor, ale myslíme si, že hostí by muselo byť menej ako 25. Naše priestory sú veľmi príjemné, reštaurácia je plná zelene a kvetov, čo spríjemní i zážitok klienta. Tak isto je možné interiér vyzdobiť podľa predstáv zákazníka a ponúkame i možnosť pripraviť menu podľa jeho želania.

Čo bolo vašim cieľom pri zakladaní Buriny a kde sa vidíte v budúcnosti?

Cieľom bolo vytvoriť miesto, ktoré nám osobne v Liptovskom Mikuláši chýbalo – a to od stravovania až po relax. Chceme sa presunúť viac z turistického ruchu na liečenie ľudí. Máme v hlave predstavu o menších projektoch, no uvidíme, ktorým smerom sa nám podarí vybrať. Snažíme sa nájsť lekárov, ktorí by v našej filozofii a liečení videli zmysel a zároveň by boli i na podobnej vlne ako my.

Máte pocit, že pandémia zmenila pohľad ľudí na stravovanie až do takej miery, že napríklad obmedzili konzumáciu mäsa?

Veľmi radi by sme odpovedali, že ľudia sa zmenili a taktiež ich pohľad na stravovanie. Očakávali sme, že si do svedomia vstúpia viac a táto situácia zmení práve aj ich postoj. V každom prípade veríme, že o 15 rokov to už bude úplne iná reč.

Pripravili sme si pre vás ešte sekciu rýchlych otázok a odpovedí. Tak poďme na to:

Recepty alebo improvizácia? Improvizácia

Raw jedlo alebo varené jedlo? Varené.

Predjedlo alebo polievka? Polievka, od Maja.

Dezert alebo káva? Dezert.

Vegánska sviečková alebo vegánsky burger? To je veľmi ťažká otázka, ale asi burger.

Vianoce či Veľká noc? Vianoce.

Zahraničná kuchyňa alebo slovenská tradičná kuchyňa? Určite tá tradičná slovenská.


Spracovala: Viktória Janičinová
Korektúra: Barbora Uherčíková
Fotografie: Burina – Vegan residence & Restaurant