Ako sa zrodili unikátne vegánske bagety

Keď sme pred piatimi rokmi zakladali Slovenskú vegánsku spoločnosť, to čo nás k tomuto kroku motivovalo najviac boli zvieratá a to, ako sa s nimi kvôli jedlu zaobchádza. Hoci sa už vtedy hovorilo o neefektívnosti živočíšnej výroby a prichádzajúcich klimatických zmenách, bola to rozhodne oveľa menej pálčivá téma, než je tomu teraz. Už v tej dobe sme vedeli, že vegánske jedlá môžu byť nesmierne chutné a prispôsobené akejkoľvek chuti, ktorú poznáme odmalička. Mali sme tušenie, že doba pôjde vpred, pretože sľubná budúcnosť vegánskeho trhu sa skloňovala často.

O to viac nás chytilo za srdce, keď sa stále objavovali aj u nás nové produkty, ktorým sme predtým vôbec nedávali šancu, ako napríklad nanuky či „želé” cukríky, a to dokonca na čerpacích staniciach.

Ale to, čo vám chceme predstaviť dnes je pre nás obrovským potešením a zároveň signálom, že doba sa naozaj mení. Na trh prichádza práve dnes revolučná novinka – chutné vegánske obložené bagety. S vegánskou „majonézou, šunkou, syrom alebo dokonca, parížskym šalátom“.

Filozofia You Vegan? Chutne a bez výčitiek

Nová slovenská spoločnosť You Vegan vznikla práve kvôli tomu, aby vyplnila dieru na slovenskom trhu. Momentálne sa firma zameriava práve na obložené bagety, no nevylučuje, že v budúcnosti prinesie aj ďalšie čisto vegánske produkty. Vedenie otvorene priznáva, že chcú Slovensku priniesť zmenu, vďaka ktorej si budú môcť vegáni ale aj akíkoľvek iní stravníci dopriať chutné jedlá bez využitia zvierat, v stopercentne rastlinnej podobe.

Takéto chutné bagety si od dnešného dňa môžte dopriať vo vybraných prevádzkach.

Kto stojí za You Vegan?

You Vegan vznikla z iniciatívy jej zakladateľa – etického vegána, Ľuboša Viktorina.  V rozhovore nám prezradil, že sa vegánom stal v prvom rade kvôli zvieratám. Podľa jeho slov mu veľmi nečakane otvoril oči dokumentárny filmbitúnkoch, ktorý si v jeden večer pozreli spolu s priateľkou.

„Z ničoho nič sme si pustili  Earthlings – Pozemšťania. Vôbec sme netušili, do čoho ideme a bol to vlastne dokument, ktorý zobrazoval to, že čo sa reálne deje na bitúnkoch. To, ako sa zvieratá pripravujú ľuďom na tanier. A bol to taký dokument, ktorý som chcel vypnúť asi po 10 minútach. No napriek tomu som si povedal, že to dopozerám dokonca,“ otvorene hovorí Ľuboš Viktorin.

Po tom, čo sa Ľuboš stal vegetariánom, nechýbalo veľa a naštudoval si niečo aj o mliečnom a vaječnom priemysle. Nečudo, že sa stal onedlho vegánom. Toto sa udialo pred 6 rokmi. Myšlienka vegánstva ho nenechala chladným a zarezonovala u neho natoľko, že s tým jednoducho musel niečo urobiť.

Zakladateľ spoločnosti You Vegan – Ľuboš Viktorin.

Aj hlad vie niekedy inšpirovať

Počas cestovania v Anglicku si Ľuboš všimol, že vegánske jedlá sú na výber v každej menšej reštaurácii alebo krčme, čo ho veľmi pozitívne prekvapilo. Po príchode na Slovensko však nič takéto nezaregistroval, pretože u nás sú takéto jedlá dostupné najmä vo výhradne vegánskych podnikoch.

Sám som zažíval to, že som veľa cestoval po Slovensku a v princípe som sa stravoval vždy na grilovanej zelenine s ryžou, aj to mi niekedy dokázali pripraviť nevegánske, čo už bol teda zázrak. A chýbalo mi to, že keď som bol naozaj hladný počas dňa, tak vlastne som si nemal čo dať, možno okrem nejakej proteínovej tyčinky, aj to bol veľký problém nájsť. 

Áno, vegáni si naozaj častokrát nemajú na cestách čo dať. Ľuboš chcel preto využiť možnosť na Slovensko priniesť niečo nové, čo tu ešte nemáme. 

Pred tým, ako sa finálne rozhodol pre obložené bagety, si však urobili malý prieskum na instagrame populárnej vegánskej influencerky Nikolety Kováčovej, známej pod menom Surová dcérka, čo ho napokon presvedčilo, aby začal pracovať práve na myšlienke s vegánskymi bagetami.

„Urobili sme reálne anketu, kde sa zapojilo približne 1400 vegánov a drvivou väčšinou, okolo 60 %, vyhrali vegánske obložené bagety,“ prezradil Ľuboš.

Jarná bageta obsahuje dva druhy vegánskeho syru (eidamový a cheddarový).

Očakávajte klasiku

You Vegan prinášajú klasické chute obložených bagiet, tak, ako sme na ne zvyknutí. Majonéza, šunka, syr, parížsky šalát. V máji tohto roku sme bagety ochutnali po prvý raz, aby sme k nim aj my dali spätnú väzbu. Citoslovce, ktoré nám úplne prirodzene vykĺzli z úst boli jednoznačne mňam”! 

Toto by naozaj chutilo komukoľvek. Lahodná chuť, výborné dochutenie, šťavnatosť plnky a čerstvé pečivo nám naozaj pripomenuli bezstarostné chute našej mladosti. 

Základom každej bagety je nadýchané biele pečivo. Tri bagety sú natreté rastlinnou majonézou, s jemne sladkastou chuťou, jarnou cibuľkou a čerstvým rímskym šalátom. Jedna je na štýl šunkovej bagety, druhá na spôsob syrovej a tá tretia je ich kombinácia, čiže šunkovo-syrová.“ Štvrtá, parížska bageta, sa môže pochváliť svojou výnimočnou šťavnatosťou, pretože má v sebe výborne dochutený majonézový šalát so sójovým nárezom, hráškom a uhorkami. Vrch bagety zdobia aj v tomto prípade listy rímskeho šalátu.

Hoci sú si bagety podobné, každá z nich je chuťovo jedinečná.

Skontrolované a certifikované

Keďže si spoločnosť uvedomuje svoju zodpovednosť a na vegánskom trhu sa vie dobre orientovať, certifikácia V-Label bola od začiatku pre nich prioritou.

Každá z bagiet získala po dôkladnej kontrole na svoj obal ochrannú známku V-Label. Znamená to, že každá jedna zložka, ktorú bageta obsahuje, vrátane múky, droždia, alebo aj nárezu, nemôže byť nevegánska a taktiež spracovanie týchto zložiek nesmie byť ohrozené kontamináciou žiadnej živočíšnej zložky.

Veríme, že vďaka symbolu V-Label si zákazník bude môcť produkt lepšie všimnúť a bude mu viac dôverovať. Rozhodne mu to uľahčí výber a nebude musieť pred rozhodovaním čítať zloženie alebo kontaktovať výrobcu ohľadom toho, či má bageta naozaj 100% rastlinné zloženie.

Takéto zákaznícke zmýšľanie potvrdil aj minuloročný prieskum, na ktorom sme sa podieľali s Českou vegánskou spoločnosťou. 77 % respondentov v prieskue uviedlo, že vo všeobecnosti dôverujú viac produktom so známkou V-Label než bez nej. A až 74 % uviedlo, že vedome venuje viac pozornosti produktom so symbolom V-Label.

Parížska bageta You Vegan prekvapí svojou šťavnatou a výborne dochutenou plnkou.

Kam na lov za bagetou

Miesta, kde si môžte bagety momentálne zakúpiť aktualizuje firma You Vegan vždy na svojom webe v sekcii: TU VŠADE SME. Čo sa týka nás, my by sme chceli takéto bagety vidieť naozaj všade a hlavne tam, kde sa dajú zakúpiť ako prvá pomoc proti hladu (na benzínových pumpách alebo v bežných potravinách). A preto sa potešíme, ak spojíme sily a podarí sa nám spoločnou osvetou prehovoriť aj ďalšie prevádzky, aby bagety zaradili do svojej ponuky. Pretože chutných vegánskych výrobkov nikdy nie je dosť.


Spracovali: Členovia Slovenskej vegánskej spoločnosti