Dňa 5.12.2023 TV JOJ vysielala večer premiéru 4. epizódy 9. série populárneho seriálu Nemocnica, v ktorom uviedla nepravdivé a zavádzajúce informácie, ktoré môžu negatívne ovplyvniť rozhodovanie ľudí o stravovacích návykoch. Seriál Nemocnica patrí k najsledovanejším seriálom na Slovensku. Odohráva sa v nemocničnom prostredí, kde zamestnanci riešia svoje osobné vzťahy a životy a súčasne sú ich osobné príbehy pretkané príbehmi pacientov z urgentného príjmu.
Čo sa to teda odohralo v danej epizóde?
Jedna z dejových línií ukazuje ženu, ktorá príde do nemocnice so svojou dcérou. Počas návštevy nemocnice povie, že už niekoľko rokov sa stravuje zdravou vegánskou stravou.
Neskôr jej príde nevoľno, lekár jej povie, že "má nízke hodnoty vápnika, déčka, B12", a počuje šelesť na srdci. Po vyšetrení lekár povie, že "má výraznú bradykardiu a dilatovanú pravú komoru" a nakoniec jej zlyhá srdce. Následne ju oživujú a musia ju urgentne odviezť na operačnú sálu, kde jej dajú kardiostimulátor. Po operácii jej manželovi povedia, že "prekonala zastavenie obehu s malignou arytmiou, preto sme jej museli implantovať kardioverter defibrilátor." Následne druhý doktor hovorí: "nedostatok výživy spôsobil postupné zlyhávanie srdca, došlo k poruche vodivých dráh srdca, teda k malignej arytmii, poruche srdcového rytmu." Na otázku manžela, či to má z vegánskej stravy, lekár odpovedá: "je to jeden z faktorov, ktorý výrazne zavážil." Na otázku manžela, či sa z toho dostane, lekár odpovedá "no to teraz ťažko povedať. Musíme doplniť straty a hlavne musí nabehnúť na riadnu výživu." V poslednej scéne žena na základe vyjadrení lekárov usúdi, že za jej zdravotný stav je zodpovedná vegánska strava. Nahnevá sa na manžela, ktorý ju k vegánskej strave priviedol a rozhodne sa, že po odchode z nemocnice si dá tatarák.
V čom je problém?
Uvedomujeme si, že seriál Nemocnica nie je vzdelávací program, ale v prvom rade zábavný. Napriek tomu aj zábavná relácia by si mala dať pozor na to, aby neprezentovala hrubo zavádzajúce a nepravdivé informácie, ktoré sú v rozpore s dnešným vedeckým poznaním. Takýmto nezodpovedným prekrúcaním faktov zavádza širokú laickú verejnosť a tým nepriamo inšpiruje ľudí k nezdravým stravovacím návykom, ktoré môžu zhoršiť ich celkové zdravie.
Aké sú fakty?
Ako potvrdzujú Americká akadémia výživy a dietetiky, Asociácia Kanadských dietológov a Svetová zdravotnícka organizácia, správne zostavená vegánska strava môže byť úplne plnohodnotná a zdravá (1, 2, 3).
„Každý sa môže stravovať vegánsky – deti, dospievajúci aj dospelí. Je to zdravé dokonca aj pre tehotné a dojčiace matky. Správne zostavená vegánska strava je bohatá na vlákninu, vitamíny a antioxidanty. Tiež je chudobná na saturované tuky a cholesterol. Táto zdravá kombinácia pomáha chrániť telo pred chronickými ochoreniami. Vegáni majú oproti nevegánom menšiu pravdepodobnosť výskytu srdcových ochorení, cukrovky a niektorých druhov rakoviny. Vegáni tiež mávajú nižší krvný tlak a majú menšiu pravdepodobnosť ako vegetariáni a konzumenti mäsa, že budú mať nadváhu.“
Dietitians of Canada
Správne zostavená vegánska strava môže naopak významne prispieť k zlepšeniu kardiovaskulárneho zdravia a znížiť tak riziko vzniku infarktu a mŕtvice (4, 5, 6), vysokého krvného tlaku (7) a cukrovky 2. typu (8).
Pre dosiahnutie týchto prínosov stačí aby bola vegánska strava tvorená prevažne strukovinami, celozrnnými obilninami, ovocím a zeleninou a zahŕňala suplementáciu vitamínu B12. Vegán stravujúci sa týmto spôsobom bude neporovnateľne zdravší ako priemerný Slovák, vďaka nižšiemu príjmu nasýtených tukov, cholesterolu a sodíka a naopak vyššiemu príjmu vlákniny, draslíka, vlákniny, polyfenolov a prospešných fytochemikálií (9).
- Zdravá vegánska strava je jediným spôsobom stravovania, o ktorom je vedecky dokázané, že lieči srdcovocievne ochorenia. Nevieme o žiadnej inej strave, ktorá by to dokázala. Už v roku 1990 Dr. Ornish publikoval v prestížnom medicínskom časopise Lancet štúdiu „Can lifestyle changes reverse coronary heart disease? The Lifestyle Heart Trial“ (10)
- Ako druhý príklad úspešného liečenia srdcovocievnych ochorení zdravou rastlinnou stravou môžeme uviesť štúdiu Dr. Esselstyna „A way to reverse CAD?“. Účastníci tejto štúdie mali diagnostikované srdcovocievne ochorenia a po 3,8 rokoch na zdravej rastlinnej strave boli výsledky nasledovné:
- Zlepšenie stavu u 81 % účastníkov
- Redukcia symptómov srdcovocievnych ochorení u 94 % účastníkov
- Hlavným cieľom štúdie bolo zabrániť opakovanej srdcovej príhode ako infarkt, mŕtvica alebo predčasná smrť, čo sa podarilo u 99,4 % účastníkov
- Dr. Michael Greger vo svojej úspešnej knihe „How not to die“ zhŕňa stovky vedeckých štúdií, ktoré sa týkajú stravovania a civilizačných ochorení. Zo štúdií, ktoré sa týkajú srdcovocievnych ochorení, vyplývajú nasledovné fakty:
- Srdcovocievne ochorenia sú preventibilné zdravou vegánskou stravou. V podstate sa dá povedať, že by takmer neexistovali, ak by sa ľudia takto stravovali. Dokazujú to epidemiologické štúdie v oblastiach, kde ľudia jedli týmto spôsobom.
- Srdcovocievne ochorenia sú liečiteľné a dokonca je ich možné celkom vyliečiť zdravou vegánskou stravou, ako dokazujú intervenčné štúdie napr. Dr. Ornisha alebo Dr. Esselstyna uvedené vyššie.
- Mnohí vrcholoví športovci sa stravujú vegánsky a vďaka vegánskej strave dosahujú svoje špičkové športové výkony aj vo vyššom veku.
- Novak Djokovič (36), pravdepodobne najúspešnejší tenista histórie, ktorý počas svojej kariéry zatiaľ získal 24 granslamových titulov
- Lewis Hamilton, 7-násobný majster sveta vo Formule 1
- Carl Lewis, 9-násobný držiteľ zlatej olympijskej medaily v atletike
- Scott Jurek, majster sveta v ultra-maratóne
- Patrik Bouboumian, ktorý v roku 2011 získal titul najsilnejší nemecký strongman
- Zdeno Chára (46), ktorý podľa vlastných slov vďaka vegánskej strave mohol hrať viac rokov hokej na špičkovej úrovni v NHL
A mnohí ďalší napr. tu:
https://www.veganfoodandliving.com/features/vegan-athletes-plant-based-diet/
https://www.ispo.com/en/know-how/vegan-athletes-15-top-athletes-who-are-vegan/
Záver
Vegánska strava je už dnes plne akceptovaný spôsob zdravého stravovania širokou odbornou lekárskou a dieteticku komunitou vo svete. Je vhodná pre ľudí v každom veku od detí až po seniorov. Umožňuje dosahovať špičkové športové výkony tým najlepším športovcom na svete. Na Slovensku však stále pretrváva negatívny pohľad na vegánsky životný štý a preto je veľmi nezodpovedné, ak sa TV JOJ snaží vytvárať dojem, že vegánska strava nie je plnohodnotný spôsob stravovania a vegáni sú uletení čudáci, ktorí nevedia, čo robia.
Faktom je, že na Slovensku zomiera takmer každý druhý človek na srdcovocievne ochorenie. Z viacerých vedeckých štúdií vieme, že konzumácia živočíšnej stravy ako mäso, vajcia a mliečne výrobky prispieva k rozvoju srdcovocievnych ochorení. Preto sme presvedčený, že by bolo vhodnejšie inšpirovať ľudí k stravovaniu, ktoré ich preukázateľne môže ochrániť pred týmito ochoreniami.
Žiaľ, TV JOJ premárnila šancu inšpirovať ľudí k zdravšiemu spôsobu stravovania a pripojila sa k lacnému zosmiešňovaniu malej skupiny vegánov, ktorí sa snažia zodpovedne pristupovať k svojmu zdraviu ako aj k našej planéte a zvieratám. Veríme, že TV JOJ nechcela vedome šíriť dezinformácie o zdravej výžive a bolo to len nevedomé šírenie mylnej informácie. Nechceme byť len kritickí a chceme aj pomôcť v zlepšení kvality programov. Preto do budúcnosti ponúkame TV JOJ odborné poradenstvo. Pokiaľ sa bude TV JOJ vyjadrovať sa k téme vegánskej stravy a zdravia, či už v zábavnej alebo odbornej relácii, veľmi radi jej pomôžeme ako odborný garant.
Spracovali: Marek Lichtner, Barbara Bagiová
Zdroje obrázkov: unsplash.com, ŠÚ SR
Zdroje informácií:
1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27886704/
2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12778049/
3) https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/349086/WHO-EURO-2021-4007-43766-61591-eng.pdf?sequence=1
4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30571724/
5) https://ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9963093/
6) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25198208/
7) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28630611/
8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27476051/
9) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34960098/
10) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1973470/