O zvieratách a boji za ich práva

Ak si milovník zvierat a chceš vedieť, v čom spočíva etická stránka vegánstva, potom si určite pozri niektorý z týchto filmov.

Dominion / Nadvláda

Film odhaľuje až 6 foriem (ne)ľudského zaobchádzania so zvieratami, tak hospodárskymi, spoločenskými a divožijúcimi, ako aj tými, ktoré sú využívané na vedecký výskum, pre zábavu či v odevnom priemysle. Názvom filmu sa spochybňuje morálnosť a spravodlivosť „nadvlády“ človeka nad zvieratami.

Earthlings / Pozemšťania

Svet a ľudstvo sa odjakživa zaoberá existenčnými otázkami a tiež otázkami etiky. Málokedy sa však bežný človek zamýšľa, či jej ho správanie voči ostatným pozemšťanom (konkrétne zvieratám) etické či nie. Veľmi silný dokument o tom, koľko zla a násilia páchame na nevinných cítiacich bytostiach.

Bold Native / Smelý rodák

Hraný film v štýle road movie. Hlavnými hrdinami sú Charlie, ktorý je v USA hľadaný za domáci terorizmus a iRock z ochranárskej organizácie, ktorá bojuje za lepšie podmienky zvierat v chovateľských zariadeniach. Snímka rozoberá témy novodobého vykorisťovania a zneužívania zvierat.

Farm to Fridge / Z farmy do chladničky

Dokumentárna snímka vás zavedie za zatvorené dvere priemyselných fariem. Budete mať možnosť vidieť, v akých podmienkach sa chová hydina, prasatá či ryby. Nahliadnete aj do bitúnkov a uvidíte celý proces „výroby“ mäsa, ktorý ľudia nechcú poznať.

Truth or Dairy / Pravda o mliečnom priemysle

Dokument z produkcie britskej Vegan Society je síce starší, no informácie v ňom uvedené sú stále pravdivé. Dozviete sa aký je život bez mäsa a živočíšnych produktov a či je možné viesť aktívny život ako vegán. V dokumente vystúpia aj viaceré známe osobnosti.

The Cove / Zátoka

Snímka, ktorá v roku 2010 získala Oscara v kategórii najlepší dokumentárny film, sleduje elitný tím aktivistov, filmárov a potápačov. Cieľom ich tajnej misie je preniknúť do skrytej zátoky v japonskom Taiji a odhaliť obrovské ekologické zločiny, ktoré sa tam každoročne odohrávajú.

Blackfish / Kosatka

Film rozpráva príbeh známej kosatky Tilikum, ktorá na rozdiel od akejkoľvek inej voľne žijúcej kosatky, zabila v zajatí niekoľko ľudí. Šokujúce zábery a pútavé rozhovory dokazujú, že rozčarovanie ľudí nad podobnými morskými parkami je viac ako na mieste.

Sharkwater / Žraločie vody

Film Roba Stewarta sa snaží zmeniť hlboko zakorenený obraz žralokov ako nebezpečných zabijakov. Miesto toho ich predstavuje ako fascinujúce bytosti, ktoré zúfalo potrebujú našu ochranu. S Paulem Watsonem zo Sea Shepherd odhaľuje praktiky skryté za ilegálnym lovom žralokov.

Speciesism: The Movie / Druhizmus: Film

Speciesismus je pojem známy od roku 1975, napriek tomu sa práva zvierat do dnešného dňa nepodarilo úplne presadiť. V dokumente vysvetľujú mnohé známe osobnosti, prečo je iracionálne a morálne nesprávne považovať vnímajúce bytosti za veci či majetok.

Your Mommy Kills Animals / Tvoja mama zabíja zvieratá

Snímka poskytuje hlbší pohľad na americké hnutie za práva zvierat a na rozhodnutie FBI označiť ho ako domácu teroristickú hrozbu číslo 1. Priblíži tiež sporné otázky týkajúce sa hnutia za práva zvierat ako aj vnútorné konflikty medzi samotnými aktivistami.

Whale Wars / Boj o veľryby

V oceáne v okolí Antarktídy zúri vojna – na jednej strane stoja japonskí veľrybári, loviaci veľryby pre údajný vedecký výskum, na druhej aktivisti Sea Shepherds. Dokumentárny seriál zachytáva aktivity tejto organizácie, ktorá namiesto protestov a pochodov rovno koná.