Vegánka v Košiciach: Kde sa najesť či ubytovať

Povedali by ste, že cestovať po Slovensku ako vegán je jednoduché? Pravda je, že prestravovať sa dá už kdekoľvek, no náročnejšie je, ak ide o ubytovanie s raňajkami v cene.

Blog o možnostiach v Košiciach a svojich niekoľkých vegánskych zážitkoch napísala naša dlhoročná priateľka, vegánka Zuzka Nosková, ktorá nám taktiež pomáhala rozbiehať projekt Zelená jedáleň.

Vegánske raňajky: kde je vôľa, tam je cesta

Do Košíc chodím od roku 2015, za športom, rodinou môjho priateľa, kamarátkou a zubárkou. Proste to vychádza, že minimálne 3-4x v roku som v Košiciach. Vystriedala som už niekoľko typov ubytovania (hostel, penzión, hotel, byt), vždy bez raňajok, tie som si zabezpečovala sama. Tak ako aj stravu v priebehu dňa.

Teraz som však chcela, aby sa o mňa niekto postaral. Napísala som penziónu, kde som bola ubytovaná v roku 2015, či mi môžu zabezpečiť vegánske raňajky. Moja požiadavka bola iba hummus, prípadne nejaká nátierka a ostatné (zeleninu, ovocie) si vyberiem z ponuky. Odpovedali mi, že ponuku majú, akú majú, a kto chce niečo iné, môže si doniesť so sebou. Že to umožňujú aj celiatikom, aby si priniesli svoje bezlepkové pečivo. Tak som svoju rezerváciu, aj s odôvodnením, zrušila. V minulosti sa mi stalo aj to, že špičkový hotel, ktorý ponúka ubytovanie s raňajkami v cene mi napísal, že vegánske raňajky mi pripravia za doplatok 15€.

Napísala som teda ešte v auguste ďalšiemu hotelu, tentokrát to bol hotel Zlatý Dukát. Spýtala som sa ich, či mi môžu na raňajky zabezpečiť hummus alebo údené tofu. Odpovedali ÁNO 🙂 Od augusta sme spolu nekomunikovali, no nezabudli na mňa a moju extra požiadavku si starostlivo zapísali. Pri ubytovaní, 13. novembra, mi recepčný hneď povedal, že má pri mojom mene poznámku vegánske raňajky. Informoval ma, že mi už zabezpečili sójové mlieko a pán prevádzkar mi išiel kúpiť hummus. Raňajky v hoteli podávajú od 7 do 10 hod. a ja chodievam rada medzi prvými.

Ohlásila som sa obsluhujúcemu personálu, slečna mi priniesla sójové mlieko a 2 druhy hummusu, nech si vyberiem, stačil mi jeden. Aj na ďalší deň som mala sójové mlieko a opäť na výber, tentokrát až z 3 druhov hummusu. Na výber bol aj dostatok zeleniny, ovocia, ovocných štiav, lupienky kukuričné, vločky ovsené, džemy, hrianky (každý hosť si pripraví čerstvé v hriankovači) a tiež čerstvá káva z kávovaru. 

Na raňajky ma v hoteli Zlatý Dukát čakalo takéto milé vegásnke prekvapenie.

Dozvedela som sa, že v prípade potreby dokážu zabezpečiť aj pečivo-chlieb pre celiatika, dôležité je to nahlásiť pri rezervácii. V hoteli Zlatý Dukát som sa cítila veľmi dobre, spokojne. Už teraz viem, že v máji sa u nich opäť ubytujem. Zo stanice je to na pešo 10 minút, hotel je priamo v centre, blízko Dómu sv. Alžbety. 

Moje tipy na prevádzky v Košiciach, kde sa môžete vegánsky občerstviť:


SAN DOMENICO – bistro, kaviarnička. Každý deň niekoľko druhov koláčov, aj raw, aj vegan pečené, ku káve majú aj rastlinné mlieko, viaceré druhy. Na raňajky majú ponuku teplej ovsenej kaše s ovocím, na obed napr. teplý zapečený wrap z lavašu (je fantastický, chrumkavý, šťavnatý, s Lunter praženicou).


PIZZERIA PASSAGE – vôna pri vstupe do reštaurácie ma dostala. Takto má voňať pizzeria. Cesto na pizzu je z kvásku zarábaného s vodou, nie mliekom (prosím vysvetlite mi, prečo mnohé prevádzky zarábajú cesto s mliekom). V jedálnom lístku majú aj ponuku vegánskej pizze. Cesto bolo chrumkavé, čerstvé, voňavé, suroviny na pizzi výborné. Ponúkajú aj bezlepkové alebo celozrnné cesto.


ZAZZA PIZZA BISTRO – keď som v Košiciach, vždy si dám paradajkovú polievku (bez parmezánu), ktorú podávajú aj s čerstvou focacciou a bazalkou. Bazalku majú aj v kvetináčoch na stoloch, ak si ešte prosíš, môžeš si odtrhnúť. Jednoznačne môj tip pre teba, keď budeš v Košiciach. V ponuke majú aj výbornú vegan pizzu (s baklažánom, cuketou,..), pizza rožky Oliva, ktoré mi za doplatok pripravili s vegánskym syrom. Mňam.


SOUPCULTURE – tento koncept zbožňujem. Polievky majú stálice a aj denne sa meniace. Najviac mi chutí tá z červenej šošovice, do ktorej ti pridajú čerstvú petržlenovú vňať a chrumkavú cibuľu. A naservírujú ju do jedlého pohára. Môžeš si vybrať z viacerých druhov. V ponuke majú aj jedlú misku a v nej hummus so zeleninou. Poháre aj misky vyrábajú priamo na prevádzke, denne čerstvé.

SOUPCULTURE: Polievky v jedlých upečených pohárikoch sú unikátne.


CATHEDRAL CAFFE CRÊPES – moja prvá návšteva. Cesto ponúkajú vegánske, bezlepkové, klasické. Boli sme tu partia, najprv sme si objednávali kávu. A hneď prekvapenie na začiatku, ku káve nemajú rastlinné mlieko. Moja otázka znela: „A z čoho robíte palacinkové cesto?“ Pohotová odpoveď servírky: „Z múky a vody.“ Bingo, kde je vôľa, tam je cesta. Žiadne cesto nie je potrebné vopred chystať, kuchár iba vymieša vodu s múkou a upečie palacinku. Nic náročné pre prevádzku, ani energiou zamestnanca, ani finančnými nákladmi. Plnku si môžete vyskladať sami, sladkú či slanú. My sme si dali čučoriedkový džem, banán, kokos a mandle. Veľmi pekne to bolo naservírované.

TRDELNÍK – pre mňa novinka. Dala som si s vanilkovou posýpkou a vanilkovým krémom. Máš rád/rada sladké? Choď do toho, zamiluješ si ho. Bol mäkkučký, čerstvý, krém bol vláčny, nebol presladený.


BISTRO VE.DOM.E – tentokrát som tam nebola ale viem, že varia každý pracovný deň, sobotu, nedeľu, počas sviatkov nie. V menu, majú niekoľko možností. Polievka, dezert sú samozrejmosťou obedového menu a hlavné jedlo si môžete vybrať. Ponúkajú aj niekoľko druhov sendvičov, dezertov. Varia domácky, výborné jedlá, mojimi očami to nie je žiaden junkfood. 


RAWKE – raw jedlá ako polievky, pizza, wrap, dezerty,… Ich mrkvová polievka je NAJSAMLEPŠIA. Proste si ju daj, keď tam prídeš.


VE.DOM.E a RAWKE sú na pešo od hotela vzdialené do 15 minút. Obe prevádzky sú veľmi blízko seba. Ostatné prevádzky sú v okolí hotela do 5 minút chôdze.

Pred reštauráciou San Domenico. Naľavo som ja, Zuzka, napravo je moja kamarátka Beátka.

Pár slov na záver: vegánske sa nerovná bezlepkové

Študovala som hotelovú školu a aj cestovný ruch. Na služby si potrpím, no viem byť aj skromná. Veľmi oceňujem ústretový prístup, keď ľudia nie sú zmýšľaním obmedzení a sú otvorení možnostiam. Privítala by som, keby majiteľom rôznych gastro zariadení (bistrá, reštaurácie, bufety, kaviarne) záležalo na „vzdelanosti“ svojho personálu. Aby vedeli, čo znamená pokrm vegánsky, bezlaktózový alebo bezlepkový. Pretože sa mi stalo (a nie raz), že mi servírka ponúkla bezgluténový koláč a prezentovala ho ako vegánsky. 

A taktiež, myslíte si, že vegánske raňajky sú pri dnešnej ponuke v obchodoch naozaj náročné na prípravu? Pokojne to môže byť iba vegánska nátierka, ktorú majiteľ zabezpečí, netreba si s tým až tak lámať hlavu. A verte mi, že ten zákazník, pre ktorého hotel urobí hoci aj takúto maličkosť sa k vám jedného dňa určite vráti.



Autorka blogu: Zuzka Nosková