Na Ekokonferencii v Žiline sa celý deň jedlo vegánsky

Ekokonferenciu v Žiline organizovalo občianske združenie Planet Lover a my sme mali možnosť počas prestávok nakŕmiť všetky hladné krky (študentov aj prednášajúcich) komplet vegánskym jedlom.

Na začiatku sme sa trošku báli, či to všetko zvládneme, organizácie a plánovania bolo naozaj veľa. Variť sme museli začať v sobotu už o šiestej ráno v kuchyni univerzitnej jedálne Menza Žilina, ktorá je aktívne zapojená do projektu Zelená jedáleň.

Po dlhších debatách s našou šéfkucharkou Zuzkou sme rozhodli pre pestro ozdobené chlebíčky na raňajky s vegan treskou a 2 druhmi nátierok, hráškový krém a fašírky s opekanými zemiakmi a vegan tatárskou na obed a krémový chia puding s lesným ovocím na olovrant. Celé menu bolo dostupné aj v bezlepkovej verzii.

Bolo to až niečo neuveriteľné, ako dobre to všetko vyšlo – po chlebíčkoch sa zaprášilo, fašírky si všetci chválili a chodili na dupľu a na puding si pýtali recept dokonca prednášajúci z Chorvátska. Bol to pre nás skvelý zážitok ľuďom ukázať, že stravovať sa rastlinne neznamená žiadnu obetu a práveže si človek dokáže pochutiť aj bez využívania zvierat.

Mladí ľudia sú dnes veľmi uvedomelí a je vidno, že sa zaujímajú o to, ako pomôcť planéte. A samozrejme, o Zelenej jedálni sme niečo porozprávali aj v krátkej prezentácii na začiatku konferencie.

Určite by sme to však nedali v takejto mentálnej pohode bez partnerov, ktorí nám potraviny ochotne doručili deň vopred až do samotnej jedálne:Veľmi pekne ďakujeme spoločnostiam:

  • Bidfood Slovakia – distribútor, ktorý nám zabezpečil väčšinu potravín, z ktorých sme varili
  • PRETO Ryba Žilina – ktorá nám priniesla veľké množstvo z ich novinky – vegánskej tresky a tiež ich lahôdkové šaláty (išla na chlebíky a účastníci si mohli neskôr aj vziať tégliky domov)
  • Lunter – na chlebíkoch sme servírovali obľúbenú škvarkovú a francúzsku nátierku a ich údené tofu dokonale ochutilo a zjemnilo fašírky
  • You Vegan – ktorí nám tiež poskytli jednu svoju skvelú novinku, nájdete na našich pultoch už čoskoro (no zatiaľ nemôžme prezradiť akú)

Bolo to super, dúfame, že takéto akcie si budeme môcť zopakovať!