Nový film žiada koniec testovania na zvieratách

Štvorminútový animovaný film Zachráňte Ralpha (ČSFD) je súčasťou globálnej kampane #SaveRalph, zameranej na ukončenie testovania na zvieratách. Hlavnou postavou je králik Ralph (jeho postavu nahovoril slávny režisér a herec Taika Waititi), ktorý oslepol na jedno oko a ohluchol na jedno ucho v dôsledku svojej „práce“ – testovania kozmetiky.

Film vznikol v spolupráci s neziskovou organizáciou Humane Society International (HSI), ktorá presadzuje okrem iného celosvetové ukončenie testovania kozmetiky na zvieratách.

Dej sa začína dokumentárnym štýlom rozhovoru s redaktorom (Ricky Gervaisom), v ktorom sa králik Ralph predstavuje a rozpráva o svojej roli laboratórneho zvieraťa a o tom, aký dopad to má na jeho celý život. Následne je prenesený na pracovisko, kde „pracujú“ ďalšie pokusné králiky, ktorých postavy nahovorili hollywoodske hviezdy ako Zac Efron, Olivia Munn, Pom Klementieff, Rodrigo SantoroTricia Helfer.

Film nahovorili hollywoodske hviezdy ako Ricky Gervais, Taika Waititi, Zac Efron, Olivia Munn, Pom Klementieff, Rodrigo Santoro a Tricia Helfer (zdroj: collider.com)

Zatiaľ je zákaz testovania kozmetiky na zvieratách platný len v 40-tich krajinách sveta, vrátane členských štátov Európskej únie. Ale aj do EÚ sa podobné metódy môžu vracať pod zámienkou testovania jednotlivých chemických látok, upozorňuje HSI.

„Tisíce zvierat umierajú kvôli jednotlivým látkam používaným v kozmetických výrobkoch, napriek tomu, že sú už známe a roky boli bezpečne používané. Pritom máme mnoho spoľahlivých alternatívnych metód na zabezpečenie bezpečnosti výrobkov. Neexistujú žiadne výhovorky pre spôsobovanie utrpenia zvieratám,“ uviedol Troy Seidl, viceprezident HSI pre výskum a toxikológiu.

Osobnosti zapojené do filmu propagujú film na sociálnych sieťach

Taika Waititi tweetol odkaz na film a doplnil k nemu sarkastickú poznámku: „Ak si to nepozrieš alebo sa ti to nebude páčiť, nenávidíš zvieratá a už nemôžeme byť ďalej kamaráti.“

Ricky Gervais sa rozhodol pre podporu filmu na Facebooku, kde napísal: „Som hrdý na to, že môžem byť súčasťou tohto krátkeho filmu, ktorý pomôže ukončiť testovanie na zvieratách.“ 

Kontroverzný komik Ricky Gervais je veľkým zástancom práv zvierat. Často sa vyjadruje najmä k veľkochovom, testovaniu na zvieratách a lovu líšok. V rozhovore pre BBC Radio 5 Live v roku 2019 vyzdvihol neefektívnosť testovania na zvieratách a porovnal ich s alternatívami bez krutosti.

„Testovanie na zvieratách proste nefunguje správne. Až 93 % zo všetkých experimentov, ktoré boli úspešne otestované na zvieratách, sú nakoniec nepoužiteľné pre ľudí. Počítačové modely fungujú spoľahlivejšie než testovanie na zvieratách.“ povedal Ricky Gervais.

Aj testovanie farmaceutík na zvieratách býva pravidelne kritizované z dôvodu spoľahlivosti a etiky

Zakladateľka spoločnosti Ten Bio, Robyn Hickersonová, upozorňuje na nízku efektivitu testovania na zvieratách: „Viac než 90 % zo všetkých liekov, ktoré sa pri testoch preukázali ako bezpečné a účinné u zvierat, neprejdú cez klinické štúdie,“ uviedla. 

Existujú desiatky rôznych metód, ktoré by mohli testovanie na zvieratách nahradiť.
(zdroj:livescience.com)

Doktorka Hickersonová s jej tímom vyvinula novú ex vivo testovaciu metódu (testovanie na izolovaných ľudských tkanivách), vďaka ktorej nie je potrebné zasahovať do tela zvieraťa ani človeka. V skutočnosti existujú už desiatky rôznych metód, ktoré by mohli testovanie na zvieratách nahradiť.

Verejná mienka o testovaní na zvieratách sa mení v prospech blahobytu zvierat a aj mnohé priemyselné podniky sa postupne od takéhoto testovania dištancujú. Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) oznámila, že do roku 2035 postupne nahradí testovanie na zvieratách pokrokovejšími vedeckými alternatívami. Čína už od mája roku 2021 nebude vyžadovať testovanie na zvieratách na dovážanú kozmetiku.

zdroj: hsi.org

Kampani #SaveRalph môžete pomôcť aj podpísaním petície proti testovaniu kozmetiky na zvieratách.

Pozrite si aj našu brožúru, kde sa dočítate, prečo sa stále testuje na zvieratách, prečo sú takéto testy nespoľahlivé a aké v súčasnosti existujú alternatívy: (Ne)testovanie na zvieratách: naša každodenná voľba

KOZMETIKA NETESTOVANÁ NA ZVIERATÁCH: https://www.dcerka.sk/kategoria/netestovana-kozmetika/znacky-a-certifikaty-netestovanej/


Zdroje: plantbasednews.com, vegnews.com, livekindly.co

Spracoval: Miroslav Švestka