Koalícia poslancov žiada Borisa Johnsona, aby zakázal veľkochovy

Koalícia poslancov zo Strany zelených, Liberálnych demokratov, Škótskej národnej strany a niekoľkých iných strán na podnet vegánskej charitatívnej organizácie Viva! žiada britského premiéra Borisa Johnsona, aby zakázal veľkochovy. Podnet vznikol na základe štatistík upozorňujúcich na nárast rezistencie na antibiotiká, na šírenie zoonotických chorôb a na etické aspekty.

V súčasnosti je v Spojenom kráľovstve minimálne 1 674 priemyselných veľkochovov, vrátane takmer 800 tzv. megafariem. Na týchto farmách je každoročne vystavená žalostným podmienkam približne miliarda zvierat.

V rámci návrhu poslanci poukazovali najmä na praktiky zadržiavania gravidných prasníc v extrémne tesných pôrodných klietkach, selektívny chov hydiny a nevyhovujúce podmienky chovu dojníc.

V súčasnosti je v Spojenom kráľovstve minimálne 1 674 priemyselných chovov, vrátane takmer 800 tzv. megafariem (zdroj:plantbasednews.com)

Taktiež pripomenuli, že až tri zo štyroch nových alebo vznikajúcich chorôb na svete môžu mať spojitosť s chovom zvierat a veľkochovy poskytujú ideálne prostredie pre ich šírenie. Na svete je známych vyše 200 zoonotických chorôb, ktorými po celom svete každoročne trpí 2,5 miliardy ľudí.

V prieskume verejnej mienky uskutočnenom v januári 2021 sa zistilo, že deväť z desiatich Britov požaduje kvôli obavám z šírenia vírusov zákaz priemyselného chovu.

„Žiadna krajina nemôže deklarovať, že je svetovým lídrom v oblasti dobrých životných podmienok hospodárskych zvierat, a zároveň povoľovať veľkochovy. Okrem problémov v oblasti welfare zvierat tu je reálne riziko šírenia a mutácií potenciálne smrteľných vírusov. Dôrazne vyzývame autority, aby apelovali na parlament, brali do úvahy vôľu ľudí a nadobro postavili mimo zákon nehumánne praktiky intenzívneho priemyselného chovu v Spojenom kráľovstve“, povedala riaditeľka organizácie Viva! Juliet Gellatleyová.

Dňa 15.4.2021 sa uskutoční za okrúhlym stolom politická debata na tému, ako sa Spojené kráľovstvo môže stať jednou z prvých krajín, ktoré zakážu priemyselný chov.


Zdroj: veganfoodandliving.com

Spracoval: Miroslav Švestka