Napriek náročnému roku, ktorý poznačila pandémia, obhájil slovenský pivovar NILIO svoje kvality a získal certifikáciu V-Label vo vegánskej kategórii. Pivovar sa môže pochváliť tým, že všetky pivá sú vyrábané výlučne zo surovín rastlinného pôvodu.
Vegánska certifikácia V-Label podčiarkuje misiu značky vyrábať jedinečný, chutný a zdravý produkt.
„VEGAN pre nás predstavuje zdravý a udržateľný životný štýl. Preto sme hrdí, že svet NILIO sa prirodzene stretol so svetom VEGAN a spoločne uctievajú rovnaké hodnoty“, hovorí sládok pivovaru, Juraj Vongrej.
Nezameniteľná vôňa vďaka tradičnému spracovaniu
Pivovar pochádajúci zo samotného srdca Slovenska, z Liptovského Mikuláša, sa môže pochváliť tým, že jeho pivá sa varia výlučne tradičným spôsobom z vysoko kvalitných surovín. Ich nutričný obsah je o niečo vyšší oproti bežným ležiakom a práve vďaka kvasinkám nájdeme v ňom najmä vitamíny skupiny B. Pivo je nefiltrované, prechádza len pasterizáciou a preto si uchováva svoju prirodzenú arómu.
Takýto produkt na slovenskom trhu chýbal
Značka Nilio vznikla v roku 2020 na Liptove. Za značkou je niekoľko príbehov nadšených mladých ľudí, ktorým na trhu chýbal ten správny produkt. Chceli vyvinúť nealko s chuťou čo najviac podobnou klasickým alkoholickým pivám. To sa im aj podarilo, pretože chuť je na nerozoznanie.
Receptúra je výnimočná vďaka tomu, že ju vyše dvoch rokov pripravoval oddaný sládok Juraj Vongrej. Svojím umením vycibril recepty plné chutí a výnimočných vôní.
Kto neochutná, neuverí
Zámerom pivovaru je prinášať zákazníkom zdraviu prospešnejšie nealko pivo, na ktorého chuť je zákazník zvyknutý pri alkoholických pivách. Pivá NILIO prinášajú ozajstný zážitok pri pracovnom obede, posedení s priateľmi alebo dokonca po dobrom športovom výkone.
Značka sa prioritne zameriava na nealkoholické kraftové pivo, no pivovar ponúka aj dve alkoholické pivá a ďalšie pivné špeciály venované danému obdobiu roka.
Sú pivá bežne vegánske?
Možno si kladiete otázku, prečo by pivo nebolo vegánskeho pôvodu. Väčšina pív je vegánskych, no spotrebiteľ si nemôže byť istý, pokiaľ to nie je jasne označené na etikete. Výrobca totiž nie je povinný v zložení uvádzať technologické pomocné látky, ktoré používa pri spracovaní produktu. Čoraz častejšie sa preto označujú nielen potraviny, ale aj nápoje vrátane vína a piva.
Pivovary môžu do piva pridávať živočíšne prísady, ktorými sa môže tekutina číriť alebo filtrovať. Je to práve želatína, ktorá sa používa na vyčírenie najmä vrchne kvasených pív tesne pred ukončením kvasenia. Niektoré pivá tiež obsahujú med a zriedka aj mliečne prísady.
Certifikované nealko pivá značky NILIO je možné si zakúpiť na týchto miestach:
BRATISLAVA:
YEME POTRAVINY
Kaviareň Lodenica
Kaviareň Streč Caffe
Reštaurácie Gatto Matto
Beerstation
Pivovar u Ábela
TRENČÍN:
Drinkshop
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ:
Kaviareň Arch Caffe
Bistro u Adama
Ovečka
TRNAVA:
Pivotéka Na jedno
LEVICE:
Pod Vrchnákom
Spracovala: Kristína Chaparro