Kravy už na bitúnok neposiela, vyrába ovsené mlieko

Farmár Jay Wilde zdedil farmu Bradley Nook Farm v anglickom Derbyshire v roku 2011. Kedysi sa venoval produkcii mliečnych výrobkov, neskôr produkoval aj bio hovädzie. Rok 2017 bol preňho zlomový, vtedy si totiž povedal, že už viac nedokáže posielať svoje kravy na bitúnok. 

Kravy čakal lepší osud vo zvieracom azyle v Norfolku. Dojímavý presun zachránených zvierat zvečnili zábery dokumentárneho filmu 73 Cows, ktorý získal cenu Britskej akadémie filmového a televízneho umenia (BAFTA). Britská vegánska spoločnosť označila Wildeho za priekopníka a začala s ním spolupracovať na alternatívnych poľnohospodárskych postupoch. 

Od výroby kravského mlieka k rastlinnému

Jay Wilde začal spolupracovať s organizáciou Refarm’d, kde sa spolu s ďalšími farmármi zúčastňoval na prechode od výroby kravského mlieka k výrobe rastlinných nápojov a na transformácii vlastnej poľnohospodárskej pôdy, z ktorej sa stávajú azyly pre ich bývalé hospodárske zvieratá.

Riaditeľka organizácie Refarm’d Geraldine Starkeová založila organizáciu z viacerých dôvodov: „Vždy som chcela vytvoriť nový model zvieracích azylov, ktoré nebudú závislé od darov alebo dobrovoľníkov, nebudú potrebovať využitie ďalších zdrojov a budú bojovať proti zneužívaniu zvierat.“

„Osobne verím, že vegánstvo je o súcite so všetkými – aj s ľuďmi. Musíme spolupracovať tak, aby sme priniesli svetu pozitívnu zmenu.“ – Geraldine Starkeová

„Vojna“ medzi farmármi a vegánmi

Starkeová verí, že poskytnúť farmárom nový obchodný model, ktorý nebude mať úžitok z krutého zneužívania vnímajúcich bytostí, je kľúčové: „Pomáham farmárom vnímať svoje zvieratá na inej úrovni, na ktorej im nebudú pripisovať len peňažnú hodnotu a môžu ich skutočne vidieť ako jednotlivcov, ktorými samozrejme aj sú.“ uviedla.

Jay a Katja Wildeoví (zdroj: VegNews.com)

Krachujúci mliekárenský priemysel

Mliekárenský priemysel má značné problémy. Poľnohospodári nemajú hlavné slovo  pri určovaní ceny mlieka, a preto často predávajú za menej, než sú ich výrobné náklady.

„Je to upadajúci priemysel, ktorý profituje aj z ľudí. Som toho názoru, že poľnohospodárom musíme pomôcť dostať sa preč z tohto systému. Pomáhame im s hladkým prechodom na trh, ktorý je na vzostupe. Tým je priemysel s rastlinným mliekom. Náš model je koncipovaný tak, aby si farmári stále uchovávali svoju identitu, svoju farmu aj svoje zvieratá – to, čo je pre nich skutočne dôležité.“ Geraldine Starkeová

Spravodlivejšia a etickejšia budúcnosť

Podľa Starkeovej čoraz viac poľnohospodárov z celého sveta vidí potrebu zmeny. Len za posledný mesiac ju kontaktovalo viac než 20 farmárov. To podľa nej ukazuje, že existuje skutočný dopyt, na ktorý sa organizácia snaží reagovať.

Podľa modelu Refarm’d poľnohospodári poskytujú zdravé a čerstvé produkty vyrábané iba z miestnych surovín a predávajú ich zákazníkom bezobalovo, v sklenených fľašiach, na lokálnej úrovni. Výrobné náklady sú nízke, čo farmárom pomáha optimalizovať financie, uľahčovať prácu a život. 

Príbeh Jaya a Katje Wildeových

Jay a Katja Wildeoví boli jední z prvých farmárov, ktorí sa o projekt Refarm’d zaujímali a pomohli organizácii navrhnúť dnešný model. „Sú to naozaj mimoriadni ľudia, veľmi motivovaní a s obrovským srdcom. Máme šťastie, že ich farma je našou prvou v Refarm’d.“ uviedla riaditeľka projektu.

„Tento projekt je ideálnym obohatením našich pôvodných plánov. Strávili sme veľa času zdokonaľovaním nášho obchodného modelu, aby sme zabezpečili, že výroba ovseného mlieka bude udržateľná, výnosná a zároveň bez krutosti.“ Jay Wilde 

Ovsené mlieko v sklenených fľašiach

Ovsené mlieko vyrobené na farme Bradley Nook Farm bude čoskoro dostupné v celom Anglicku podľa udržateľného obchodného modelu a bude dodávané vo vratných sklenených fľašiach.

„Sme nadšení! Nielenže teraz pracujeme omnoho etickejšie, ale aj na dôchodku sa vládzeme starať o našich 17 kráv, ktoré s nami na farme stále žijú. Rastlinná výroba potravín je budúcnosť. Chcel by som vyzvať výrobcov mlieka, aby kontaktovali Refarm’d a začali s prechodom od chovu zvierat k rastlinným produktom.“ Jay Wilde

Ovsené mlieko v sklenenej fľaši z Bradley Nook Farm (zdroj: VegNews.com)

Svetový deň rastlinného mlieka

Svetový deň rastlinného mlieka (World Plant Milk Day) je celosvetová akcia, ktorá sa koná každoročne 22. augusta. Snaží sa zvýšiť dopyt po rastlinných mliekach, so zdôraznením pozitívnych účinkov na zdravie, planétu a životné podmienky zvierat.

Robbie Lockie, spoluzakladateľ organizácie Plant Based News a organizátor Svetového dňa rastlinného mlieka, uviedol: „V posledných rokoch si milióny ľudí na celom svete stále viac uvedomujú, ako je produkcia mlieka a mliečnych výrobkov škodlivá pre zvieratá, životné prostredie a ľudské zdravie. Súčasná pandémia vrhá väčšie svetlo na súvis živočíšneho poľnohospodárstva a vzniku nových chorôb. Z týchto a ďalších dôvodov vyzývame všetkých, aby sa na 7 dní snažili prejsť na lahodné rastlinné alternatívy. Nikdy nebolo jednoduchšie, chutnejšie a dôležitejšie začať sa preorientovávať zo živočíšnych produktov na množstvo tých rastlinných.“ 

Zdroj: Plant Based News
Spracoval: Miroslav Švestka
Korektúra: Kristína Chaparro