Môžu vegánske matky svoje deti dojčiť?

Pomerne často sa na sociálnych sieťach objavuje informácia, že matky vegánky nemôžu kŕmiť svoje deti materským mliekom, lebo nie je rastlinného pôvodu, a teda vegánske.

Túto informáciu šíria predovšetkým ľudia, ktorí nerozumejú konceptu vegánskej stravy a už vôbec nie filozofii, ktorá za vegánstvom stojí. Keďže kvôli tejto nevedomosti dochádza k zavádzaniu a pomerne často aj k vykresľovaniu vegánskych rodičov ako nezodpovedných extrémistov, rozhodli sme sa k tejto téme vyjadriť.

Vegánstvo a jeho základné princípy

Skôr ako sa však dostaneme k otázke dojčenia, materského mlieka a vegánstva, je potrebné najskôr vysvetliť koncept vegánstva ako takého. Vegánstvo totiž nie je len spôsob stravovania, z ktorého je vylúčené akékoľvek mäso a živočíšne produkty, ale aj úzko s ním súvisiaca filozofia a životný štýl, ktorý odmieta vnímanie zvieraťa ako komodity vo všetkých oblastiach života.

Vegán je teda človek, ktorý neje mäso, mlieko, syry a iné mliečne výrobky, vajcia, med, ani žiadne výrobky so živočíšnymi zložkami. Zároveň svojim spôsobom života – napríklad preferovaním bavlnených odevov pred koženými, netestovaných kozmetických výrobkov pred testovanými či bojkotom cirkusov – odmieta zneužívanie zvierat pre vlastné potreby.

Snahou vegánstva ako životnej filozofie je prostredníctvom empatie dosiahnuť kvalitné žitie a súžitie ľudí a zvierat.

Dojčenie je na 100 % vegánske

Každé mlieko vyprodukované v mliečnych žľazách matky je materským mliekom. Preto v súvislosti s vegánstvom budeme zámerne používať pojem ľudské materské mlieko, ktorý označuje tekutinu vyprodukovanú ľudskou matkou pre ľudské mláďa. Odpoveď na otázku, či je dojčenie vegánske, je preto veľmi jednoduchá. Keďže sa pri tomto procese nevyužíva žiadne zviera a ľudská matka dobrovoľne dáva mlieko ľudskému mláďaťu (dieťaťu), dojčenie bolo, je a vždy bude na 100 % vegánske.

Dojčiť by mala každá matka

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je dojčenie jedinečný spôsob, ako zabezpečiť ideálnu potravu pre zdravý rast a vývoj dieťaťa. Dojčenie mláďaťa – ľudského či zvieracieho – materským mliekom je teda nielen najprirodzenejším, ale aj najzdravším spôsobom jeho živenia. Problém môže nastať, ak telo ženy nie je schopné vyprodukovať dostatok mlieka. Vtedy rodičia zvyčajne siahnu po tzv. formule – kupovanej náhrade dojčenského mlieka, ktorá je zvyčajne založená na báze kravského mlieka. Vo výnimočných prípadoch môžu niektorí rodičia namiesto dojčenskej formule uprednostniť samotné kravské materské mlieko (tekutina vyprodukovaná v mliečnych žľazách kravy pre jej teľa, pozn. autora).

V prípade vegánov je situácia o čosi komplikovanejšia, keďže nechcú materské mlieko určené teľatám dávať svojmu dieťaťu. Aj v takom prípade však existuje riešenie, a to v podobe dojčenského mlieka založeného na rastlinnej báze. Niektoré matky – vegánky však v dôsledku nedostatočných informácií v takomto prípade používajú podomácky vyrobenú náhradu mlieka v domnení, že je dostačujúca. A tu vidíme veľký problém.

Náhrady sa materskému mlieku nikdy nevyrovnajú

Ľudské materské mlieko nie je možné po výživovej stránke plne nahradiť ani kravským materským mliekom, ani domácimi či kupovanými náhradami rastlinného mlieka. Ľudské materské mlieko sa zdokonaľovalo počas našej evolúcie desaťtisíce rokov, a preto je ideálnou výživou pre ľudské dieťa. Nahradiť ľudské materské mlieko je veľmi ťažké, pretože dieťa k svojmu zdravému vývoju potrebuje oveľa viac, než len zmes vody a základných živín.

Do materského mlieka prenikajú z krvného obehu matky tiež nevyhnutné hormóny, rastové faktory, imunoglobulíny, enzýmy a ďalšie biologicky aktívne látky, ktoré sa tvoria priamo v mliečnej žľaze. V presnom pomere tak citlivo stimulujú rast dieťaťa, vývoj mozgu a nervovej sústavy, a umožňujú jeho telu brániť sa proti infekciám. V malom a krehkom tele dieťaťa prebiehajú tisíce biochemických reakcií, ktoré ani pri súčasnom stave vedy a poznania ešte stále nie sme schopní v plnom rozsahu identifikovať.

Keď náhrady, tak jedine schválené

Ak nie je dojčenie z akéhokoľvek dôvodu možné, prichádzajú na rad špeciálne vyrobené a schválené náhrady materského mlieka pre dojčatá. Tie sami o sebe nie sú ani zďaleka dokonalou náhradou materského mlieka, ale snažia sa mu do značnej miery aspoň priblížiť. Pravdou však naďalej zostáva, že ľudské materské mlieko sa ani za použitia najnovších vedeckých poznatkov plne nahradiť nedá. Profesionálne pripravené náhrady materského mlieka však dokážu pomôcť tam, kde dojčenie nie je možné.

Ako alternatíva k ľudskému materskému mlieku existujú aj vegánske, prevažne sójové dojčenské mlieka a výživy, ktoré podporujú zdravý vývoj dieťaťa rovnako dobre, ako dojčiace mlieka a výživy na báze kravského materského mlieka. Na Slovensku sú dostupné na objednávku v lekárni alebo cez e-shopy napr. Nutrilon Soya alebo Humana SL. Akékoľvek doma pripravené rastlinná mlieka či zmesi však za žiadnych okolností nedokážu nahradiť materské mlieko a MÔŽU DIEŤA VÁŽNE OHROZIŤ NA ŽIVOTE.

Spracovali: Radek Látal (vegánsky výživový poradca) a Kristína Muránska
Korektúra: Barbora Mišáková
Fotografia: Daria Shevtsova
Zdroje:
National Health Service: Vegetarian and vegan babies and children
Ballard, O., Morrow, A.: Human Milk Composition: Nutrients and Bioactive Factors
World Health Organization: Exclusive breastfeeding