Vegánske mobilné appky, ktoré vám uľahčia život

Mobilných appiek, ktoré už v dnešnej dobe dokážu človeku výrazne uľahčiť  život je neúrekom. Inak tomu nie je ani v prípade tých vegánskych. Pomôcť môžu nielen ľuďom, ktorí sa ešte len rozhodujú vyradiť živočíšne produkty z jedálnička, ale i tým, ktorí tak už urobili, no uvítali by niečo nové. Vybrali sme preto z každého rožku trošku, aby bolo pre každého čo najjednoduchšie sa vo vegánskej strave a životnom štýle zorientovať.

21-Day Vegan Starterkit

Začínajúcim vegánom môže ušetriť čas a energiu práve táto appka. Obsahuje totiž vegánske recepty zostavené nutričnými expertmi, ktorí vás prevedú 21-dňovým plánom vegánskeho stravovania. Zároveň sa v nej nachádzajú i videá o zdravej výžive a ďalšie cenné rady od výživových poradcov, ale i užitočné články.

Happy Cow

Táto appka je nápomocná najmä počas cestovania kdekoľvek po svete. Nájdete v nej mapu reštaurácií, kaviarní či obchodov so zdravou výživou. Výber je navyše možné zúžiť len na vegánske či vegetariánske možnosti a filter tiež umožňuje hľadať napr. len miesta s bezbariérovým prístupom či terasou. Na podobnom princípe funguje i appka Vegan Maps.

Quit Meat

Cieľom tejto appky je najmä motivovať ľudí, a to buď k redukcii živočíšnych produktov, alebo k prechodu na vegetariánsku či vegánsku stravu. Nájdete v nej napríklad informáciu, koľko zvieracích životov, vody a CO2 ste zatiaľ na vegánskej strave ušetrili, ale i zaujímavosti zo sveta zvierat.

Abillion – vegan made easy

Táto appka je špecifická v tom, že je možné do nej nahrávať recenzie rôznych jedál z reštaurácií či produktov zakúpených v konkrétnych obchodoch vo vašom okolí. Nesie však i peknú myšlienku. Členovia získavajú za zverejnenie každej recenzie kredit, ktorý sa následne posiela ako finančný dar organizáciám pomáhajúcim zvieratám, a to podľa vášho vlastného výberu.

Plant Jammer

Ak máte v chladničke suroviny a nie ste si istí, čo z nich uvariť, táto appka vám v tom pomôže. Stačí označiť, aké potraviny vám doma ostali a vybrať si, či máte chuť na polievku, cestoviny, či iné jedlo a v priebehu pár sekúnd vám appka vygeneruje vhodné recepty z vašich surovín.

Vegan Friendly E-numbers

V tejto appke sa nachádza zoznam E-čiek rastlinného pôvodu, ktoré sú vhodné na konzumáciu i pre vegánov. Dočítate sa v nej i to, na čo sa v potravinárstve používajú, či už ako farbivo alebo konzervačná látka, prípadne či sú v EÚ alebo v USA vôbec schválené a ak nie, prečo.

Cronometer

Vďaka tejto appke je možné sledovať či ste prijali počas dňa dostatočné množstvo živín, minerálov či vitamínov a či vám strava dodala dostatočné množstvo energie. Do appky si jednoducho zapíšete všetko, čo ste počas dňa skonzumovali a následne získate prehľadnú tabuľku prijatých látok. Zároveň si môžete do appky uložiť vlastné recepty, ale aj vytvoriť vlastný cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, či už nabrať na váhe, schudnúť, alebo váhu si udržať.

TalkVeganToMe

Veľmi efektívnym riešením pre ľudí, ktorým robí problém argumentovať v prospech vegánstva je práve táto appka. Nachádzajú sa v nej rôzne informácie o vegánstve, morálnej stránke, zvieratách, potravinách či o veľmi známych hypotetických otázkach typu „Čo by si jedla/jedol na opustenom ostrove?“. Veľmi vhodne môžu byť využité pri komunikácii s nevegánmi, pričom sú mnohé
protiargumenty navyše i podložené dôveryhodnými zdrojmi.

Vegetarian and Vegan recipes

V prípade, že vám dochádzajú nápady na varenie, nemáte čas či chuť vytvárať nové recepty, alebo len chcete vyskúšať niečo nové, v tejto appke nájdete veľké množstvo inšpirácií na bezmäsité jedlá plné nových chutí, ktoré potešia vaše brucho a zároveň vám ušetria čas.

Veggly

A napokon pre tých, ktorí hľadajú partnera či partnerku s rovnakou či podobnou filozofiou, životným štýlom a stravovacími návykmi a radi by tak urobili online, je tu zoznamka Veggly. Nájdete v nej nielen komunitu vegánov, ale i vegetariánov.

Vegapo

Vegapo síce nie je mobilná appka, ide o webovú stránku, ale môže byť takisto pre mnohých veľmi užitočná. Viete si na nej nájsť veľké množstvo vegánskych produktov a tiež obchodné reťazce, v ktorých tieto produkty zakúpite. Treba však pozorne čítať, nakoľko niektoré produkty nemajú označenie „overené“, ale iba „pravdepodobné“, čo znamená, že nie je isté, či sú vegánske.

Vegvisits


Vegvisits je takisto webová stránka, ktorá funguje na princípe ubytovacej platformy Airbnb. Narozdiel od nej je však Vegvisits poskytovaná komunitou vegánov a vegetariánov a ubytovania sú určené nielen ľuďom, ktorí sa stravujú bez mäsa, ale hocikomu, kto by si takéto ubytovanie rád vyskúšal.

Poznáte nejaké ďalšie užitočné appky? Napíšte nám správu na našom Facebooku.


Spracovala: Dominika Kuklová