Známa jazyková škola the Bridge funguje už viac než 10 rokov. Tento týždeň sme sa spoločne pustili do pilotu projektu Zelenej jedálne pre firmy. Hoci zamestnanci v the Bridge majú s vegetariánskou a vegánskou stravou mnohé skúsenosti, zapojili sa preto, aby sa nielen niečo nové naučili a dobre sa najedli, ale aj aby poukázali na dôležitosť zdravej a etickej stravy.
Vedomé stravovanie nie je vo firme novinkou
Zakladateľkou jazykovky je Klaudia Bednárová, ktorá sa niekoľko rokov venuje témam vzdelávania vo firmách či otázkam návratnosti investícií do vzdelávania. Jej záujmom je hľadanie stratégií pre efektívne učenie. Klaudia je dlhoročnou aktivistkou a bývalou koordinátorkou dobrovoľníkov Greenpeace Slovensko. Sama je vegetariánka a tak vo firme aj patrične nastavila laťku. Vegetariánska strava je pevnou súčasťou firemnej politiky the Bridge. Či konferencie, workshopy, pobytové kurzy, alebo večierky, ktoré firma organizuje bývajú vždy zásadne bezmäsité.
„Keď som prišiel do the Bridge a zistil som, že sa nekupuje mäso bolo to pre mňa šokujúce a mal som pocit, že je to obmedzovanie. Dnes to už vidím inak. Rozhodnutie riaditeľky „nekupovať mäso“ v praxi znamená, že môžeme jesť sendvič so šunkou, ale musíme si ho kúpiť sami, čo sa mi zdá dosť spravodlivé! Za tie roky som si nie raz pochutnal na výbornom vege jedle, napríklad karí nášho priateľa Rakeša je „nebíčko v pusinke“. Tiež som viackrát „prežil“ pobytové kurzy, workshopy a teambuildingy, kde bola výlučne vege strava. Hoci zostávam všežravec, objavil som úžasné chute rastlinnej stravy”, vraví Ben Gwillim, lektor z Veľkej Británie.
Lektor Juraj Streďanský sa k bezmäsitej firemnej politike postavil s otvorenou mysľou:
“No-meat policy v the Bridge mi dala počas našich týždenných sústredení možnosť prirodzene si vyskúšať život bez mäsa. Naposledy som bez mäsa zostal aj dva mesiace po sústredení, len tak, ako experiment. Vďaka tomu som zistil, že ho na normálne fungovanie akútne nepotrebujem a odvtedy jem mäsa oveľa menej. Je potrebné sa zamyslieť nad produkciou mäsa aj z pohľadu vplyvu na životné prostredie. Keďže živočíšna strava je na zdroje omnoho náročnejšia ako rastlinná, som rád, že aj takto môžem trochu prispieť k celkovej udržateľnosti,” vraví Juraj .
Ako sa jazyková škola the Bridge dostala k Zelenej jedálni?
Klaudia, riaditeľka the Bridge projekt Zelenej jedálne sledovala už od jeho spustenia na univerzitách. Vďaka podpornej skupine na Facebooku videla, aké jedlá sú servírované na školách a pestrosť jedál spolu s pozitívnym prístupom školských kuchárov ju osobne motivoval k aplikácii Zelenej jedálne na jej firmu.
„Keďže má naša škola politiku bezmäsitej stravy, veľmi sme projektu Zelenej jedálne na vysokých školách fandili. To, čo jeme, má bezprostredný dopad nielen na naše telo a efektivitu mozgu, ale v neposlednom rade aj životné prostredie a život zvierat na planéte. Obmedziť konzumáciu mäsa a ďalších živočíšnych výrobkov, ideálne nejesť žiadne, je výborný spôsob ako zdravšie žiť a zmeniť svet k lepšiemu. Aj preto sme sa rozhodli zapojiť do projektu Zelenej jedálne pre firmy,” uvádza Klaudia ako svoje dôvody, prečo zapojiť svoju firmu do projektu.
The Green Challenge
V jazykovej škole the Bridge vyznávajú hodnoty, ktoré rastlinná strava so sebou prináša. Rozhodli sa preto zapojiť do iniciatívy, ktorej cieľom je zvyšovať povedomie o pozitívnych dopadoch rastlinného stravovania na našu planétu, zdravie a život zvierat. „Týmto krokom chceme podporiť zdravý životný štýl v jazykovom centre a prispieť k zlepšeniu životného prostredia v rámci kampane The Green Challenge,” píšu na svojom blogu.
Silná a rozmanitá výzva The Green Challenge, s ktorou sa Zelená jedáleň prelína, predstavuje 30 dní rôznych výziev, ktoré sa zameriavajú na životné prostredie, týkajú sa nášho životného štýlu, menia myslenie ľudí a vybavujú spoločnosť vedomosťami, zdrojmi a mentoringom, čo prináša zmeny v rôznych komunitách.
V úvodnom článku, kde the Bridge predstavuje rastlinnú výzvu, sumarizujú ekologické, zdravotné ale aj etické benefity vegánskej stravy: „Živočíšna výroba spôsobuje odlesňovanie za účelom vytvorenia nových pastvín alebo ornej pôdy na pestovanie krmív pre zvieratá. Je tak jednou z najhlavnejších príčin straty biodivezity. Každú minútu strácame na celom svete kvôli odlesňovaniu lesné plochy veľkosti 7 futbalových ihrísk.” My v Slovenskej vegánskej spoločnosti si ceníme aj to, že v blogu neváhali napísať o realite mäsového, mliečneho a vaječného priemyslu.
V blogu sa uvádza: „Vyradenie živočíšnych produktov z jedálnička je najpriamejšia cesta, ako sa postaviť proti krutosti páchanej na zvieratách vo veľkochovoch. Vedecké štúdie nám pravidelne dokazujú, že zvieratá sú inteligentnejšie a komplexnejšie, ako si mnohí myslia. Sú cítiacimi bytosťami schopnými prežívať emócie, akými sú radosť, šťastie, smútok, bolesť a strach.”
Ako bude mesačná výzva v the Bridge vyzerať?
Počas najbližších troch týždňov sa zamestnanci dozvedia viac o tom, aký má ich každodenný výber stravy vplyv na planétu a na zdravie. Súčasťou iniciatívy je aj donáška chutného a zdravého rastlinného jedla pre zamestnancov priamo k nim domov.
Do donášky jedál sa zapojili:
–Jedáleň Yummy z Paneurópskej Vysokej Školy v Bratislave
-bratislavská Reštaurácia Veglife
Zamestnanci budú degustovať napríklad aj tieto jedlá:
- krémové hubové rizoto
- chilli sin carne s ryžou
- čevapčiči so zemiakmi, horčicou a cibuľkou
- hráškový krém
- pečenú koreňovú zeleninu v omáčke s ryžou
- plnenú papriku v paradajkovej omáčke so zemiakmi
V tíme Zelenej jedálne sme veľmi zvedaví, ako im jedlá budú chutiť a budeme monitorovať ich spätnú väzbu. The Bridge bude na svojich sociálnych sieťach svojich fanúšikov tiež edukovať o benefitoch rastlinnej stravy, predstaví im niekoľko rastlinných potravín, ktoré by mali zaradiť do svojho jedálnička a taktiež v rámci učenia angličtiny spojí tému stravovania s anglickými výrazmi ohľadom zdravých potravín.
Čo je Zelená jedáleň?
V projekte Zelená jedáleň spolupracujeme najmä s vysokoškolskými stravovacími zariadeniami, ktorým zdarma poskytujeme kuchársky workshop, poradenstvo, ale aj následnú propagáciu rozšírenej jedálenskej ponuky.
Zelená jedáleň sa však chce zamerať v blízkej budúcnosti aj na firemný sektor a poskytnúť zamestnancom firiem program rastlinného stravovania, aby čím ďalej tým viac ľudí malo s vegánskymi jedlami skúsenosť a vedelo ich zaradiť do svojich jedálničkov.
Spracovali: Kristína Chaparro a Hana Neufeld Závodská