Súdny dvor EÚ povolil „mäsové“ názvy“

Potraviny podobajúce sa chuťovo a vizuálne na mäsové výrobky sa budú môcť predávať pod názvami súvisiacimi s mäsom, rozhodol v piatok 4.10. Európsky súdny dvor.

S cieľom osloviť širšie spektrum spotrebiteľov, členské štáty EÚ nemôžu zabrániť výrobcom potravín pomenovať vegetariánske alebo vegánske potraviny rovnakými názvami ako ich mäsové náprotivky. Predpokladom je, že výrobcovia jasne vysvetlia, aké ingrediencie sa v skutočnosti vo výrobkoch nachádzajú.

Používanie výrazov ako veggie nugetka, párok, steak či burger sú spravodlivé pre marketing vegetariánskych a vegánskych potravín, pod podmienkou, že krajina nezaviedla konkrétny právny názov pre potravinu na báze rastlinných bielkovín, uviedol súd. 

Ako sa to celé začalo ?

Označovanie potravín v EÚ je regulované od začiatku 90. rokov 20. storočia, pričom obchodné pravidlá pre väčšinu produktov predávaných v Európe spadajú pod spoločné organizácie trhu EÚ (CMO) v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP). Tento rámec upravuje výrobu a obchod s potravinami živočíšneho aj rastlinného pôvodu v celej EÚ. 

V roku 2020 Európsky parlament počas diskusií o najnovšej reforme poľnohospodárskych dotácií EÚ zamietol pokus vymedziť názvy súvisiace s mäsom výlučne pre produkty vyrobené z častí zvierat. Toto rozhodnutie nasledovalo po hlasovaní poslancov EP proti sérii pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov zameraných na zavedenie prísnejších pravidiel označovania rastlinných produktov.

V roku 2021 však vznikol vo Francúzsku zákon, ktorého cieľom bolo podľa slov jeho navrhovateľov zvýšiť transparentnosť pre spotrebiteľov. Tento zákon zakázal používanie výrazov súvisiacich s mäsom, ako sú „veggie hamburgery“ alebo „vegánske párky“.

Neziskové organizácie vrátane Európskej vegetariánskej únie (EVU) a Asociácie Végétarienne de France (AVF) zákon napadli a tvrdili, že je v rozpore s právom Európskej únie.

V auguste 2023 francúzska Štátna rada, vládny orgán, ktorý radí výkonnej aj súdnej moci, postúpila prípad Európskemu súdnemu dvoru, ktorý je hlavným orgánom pre výklad práva EÚ. 

Najnovšie sudcovia EÚ rozhodli, že hoci členské štáty môžu vytvárať zákonné názvy pre potraviny – to znamená používať špecifické výrazy na označenie konkrétnych potravinových produktov vrátane rastlinných alternatív – ak tak neurobia, nemôžu brániť výrobcom rastlinných potravín používať takéto názvy na označovanie produktov. 

Súd zdôraznil, že jeho rozhodnutie neovplyvnilo právo členského štátu presadzovať pravidlá ochrany spotrebiteľa, ak marketing daného výrobku považuje za zavádzajúci. 

„Zabezpečením jasnosti v označovaní potravín môžeme propagovať rastlinné alternatívy a pracovať na dosiahnutí environmentálnych cieľov, ako aj zvýšiť konkurencieschopnosť a inováciu EÚ,“ povedal Rafael Pinto, manažér politík EÚ v Európskej vegetariánskej únii, v tlačovej správe reagujúcej na rozsudok.

Pojem „rastlinné mlieko“ dovolený nie je

Rastlinné produkty v celej EÚ čoraz populárnejšie, no stále nie je jasné, ako by sa tieto produkty mali označovať a uvádzať na trh v rámci jednotného trhu. 

Rozhodnutie súdu EÚ bude mať pravdepodobne ďalekosiahle dôsledky, keďže aj niektoré ďalšie krajiny ako Belgicko či Taliansko zvažovali zavedenie podobného zákona ako vo Francúzsku. 

Porovnateľný právny problém vznikol v roku 2017, keď Európsky súdny dvor riešil používanie výrazov súvisiacich s mliečnymi výrobkami, ako sú sójové a ovsené nápoje.

V tom čase ESD rozhodol, že iba výrobky obsahujúce živočíšne mlieko môžu používať výrazy ako mlieko, maslo alebo jogurt, čo viedlo k tomu, že rastlinné alternatívy boli na európskych regáloch označené ako „nápoje“. 

Téme označovania sme sa venovali viackrát

V roku 2021 sme sa aj my rozhodli zmýšľanie našich spotrebiteľov preveriť. Na vzorke viac než 1000 respondentov sme zorganizovali medzi Slovákmi online prieskum o tom, či ich podobné obaly mýlia a aké riešenia navrhujú oni sami.

Najviac respondentov sa prikláňalo k možnosti, že sa pri nákupe nemýlia ani oni, ani ich známi. Na otázku „Pomýlili ste sa niekedy tým, že ste si mysleli, že výrobok je živočíšneho pôvodu a bol vegánskeho?” odpovedalo až 71 % ľudí odpoveďou „nie”. Pri tej istej otázke sa negatívne vyjadrilo aj 59 % konvenčných stravníkov. 

Téme sme sa ďalšíkrát venovali aj v auguste 2023, kde sme boli pozvaní do relácie :24 na STVR.


Spracovala: Kristína Chaparro