Dokedy sa budeme prizerať zabíjaniu kvôli móde?

Dlho utajovaný dokumentárny film s názvom Slay je výsledkom 3-ročnej intenzívnej snahy zozbierať čo najväčšie množstvo dôkazov krutého zaobchádzania so zvieratami v oblasti módneho priemyslu. Autormi sú filmárka Rebecca Cappelli a jej tím, ktorí sa vybrali do Austrálie, Brazílie, Číny, Francúzska, Talianska, Indie a USA, aby verejnosti odhalili veľmi krutú realitu.

„Ak by mi niekto povedal čo i len polovicu z toho, čo som zistila počas prípravy filmu, neverila by som tomu. Módny priemysel udržiaval zvieratá mimo ľudskej mysle príliš dlho. Spolu to môžeme zmeniť, “ myslí si Rebecca Cappelli, ktorá pri nakrúcaní filmu spolupracovala s expertmi na udržateľnú módu a zvieracoprávnymi aktivistami, ako je napríklad Ed Winters, známy ako Earthling Ed.

Čo všetko sa z filmu dozvieme?

Jednou z mojich hlavných inšpirácií natočiť tento film boli zvieratá, ktoré sú kompletne vynechané z konverzácie,“ tvrdí filmárka. Podľa Cappelli sa totiž spoločnosť pozerá na módny priemysel najmä ako na environmentálny a ľudskoprávny problém pracovníkov tohto odvetvia, pričom na samotné zvieratá sa ohľad neberie. Práve z toho dôvodu sa rozhodla dostať pod kožu najmenej preskúmanej a najmenej spomínanej oblasti – zvieratám v módnom priemysle. Miesta, na ktoré získal tím exkluzívny prístup sú preto najmä kožušinové farmyfarmy spracovávajúce vlnu, garbiarne a ďalší spracovatelia kože.

Hoci sa tvorcovia filmu zamerali najmä na utrpenie zvierat, dbali tiež na celkový obraz a teda brali do úvahy i ostatné aspekty módneho priemyslu. Posvietili si preto aj na ľudské práva, životné prostredie, či takzvaný „greenwashing“ a jeho taktiky (týmto termínom sa označuje konanie, kedy sa konkrétne značky pred zákazníkmi prezentujú ako ekologické, ale v skutočnosti sa viac zameriavajú na marketing a na to, ako ekologicky iba pôsobiť, než na reálny environmentálny dopad).

Ide o „kriticky dôležitý a aktuálny film o greenwashingu špinavých tajomstiev módneho priemyslu,“ vyjadril sa Keegan Kuhn, koproducent dokumentu, ktorý tiež režíroval dokumentárne filmy The End of Medicine, Cowspiracy a What the Health.

Udržateľnosť súčasného módneho priemyslu

„Film, ktorý módne značky nechcú, aby sme videli,“ presne takto opísali Slay jeho tvorcovia. Nie je sa však čomu čudovať, keďže je kvôli módnemu priemyslu podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) ročne zabitých viac ako 2,5 miliardy zvierat, z toho 1,4 miliardy konkrétne pre kožiarsky priemysel. Už len v roku 2018 bolo podľa FAO zabitých 2,29 miliardy kráv, teliat, byvolov, kôz a prasiat, ktorých koža putovala na ďalšie spracovanie. Nie sú to však jediné zvieratá, ktoré sa v tomto odvetví využívajú. Často ide aj o aligátory, hady, ale i kengury.

Tento obrovský počet zabitých zvierat je však výsledkom dopytu i po takzvanej „fast fashion“ (rýchlej móde), pri ktorej sa môžu meniť trendy každý týždeň či mesiac. Preto je viac než pravdepodobné, že mnohé výrobky z týchto zvierat v podobe kabeliek, topánok, opaskov či kožuchov sú dnes už nepoužívané, pretože už dávno nie sú „in“.

Cieľom dokumentu je preto otvoriť ľuďom oči, aby si naplno uvedomili, aké neetické a kruté spôsoby zaobchádzania so zvieratami sa skrývajú za výrobou jedného kúska oblečenia či módneho doplnku. A tiež to, aká je smrť zvierat využívaných nielen na módny priemysel zbytočná, keď môžeme siahnuť po udržateľných, nadčasových a kvalitných produktoch, pri výrobe ktorých zvieratá netrpia.

Budúcnosť módneho priemyslu spočíva v zmene

Ľudia však čím ďalej tým viac súcitia so zvieratami a pravda, ktorá vypláva vďaka tomuto dokumentu na povrch môže výrazne znížiť dopyt po kožušinových či kožených výrobkoch. Ak teda nechcú výrobcovia postupne pocítiť nielen finančné straty, ale i čeliť nesúhlasu zo strany ľudí, mali by sa prispôsobiť novým a najmä udržateľným požiadavkám trhu a zvieratá z módy vyradiť. Dobrou správou však je, že mnohé a najmä luxusné značky, ktoré majú výrazný vplyv na ľudí, sa už priklonili k alternatívam kože a kožušín. Je tomu tak okrem iného i vďaka inováciám v oblasti módy, ktoré sa dostávajú stále viac do popredia, ale i nátlaku verejnosti, ktorá si žiada módu bez využívania zvierat.

Je preto i v našich rukách prichádzať s novými nápadmi a tiež šíriť povedomie o danej problematike, aby módny priemysel ako taký nepokračoval v starých koľajach, ale bol pretransformovaný, hoci ide o beh na dlhé trate.

Budeme veriť, že slová zakladateľa módnej značky GANNI, Nicolaja Reffstrupa, ktorý vyradil kožu zo svojej kolekcie topánok minulý rok, sa stanú skutočnosťou: „Predaj kožených produktov, hoci je veľmi výnosný, bude onedlho rovnako zastaraný ako propagácia cigariet v televízii.“

Kedy a kde si môžeme film pozrieť?

Dokumentárny film Slay zatiaľ nebol zverejnený, nakoľko si vyžaduje posledné úpravy, no môžeme ho očakávať už čoskoro. V tomto momente prebieha na Indiegogo crowdfundingová kampaň, ktorej cieľom je vyzbierať 60-tisíc $, ktoré majú pokryť okrem iného i finálnu produkciu, titulky v rôznych cudzích jazykoch či propagáciu filmu. 

Najbližšie si ho budeme môcť pozrieť už 8. septembra na platforme WaterBear, ktorá vysiela celovečerné dokumentárne filmy a pútavé krátke filmy na vyžiadanie a úplne zdarma.

Platforma sa venuje témam aktivizmu, udržateľnosti či ochrany prírody. Môžeme tam nájsť napríklad dokumentárny film Milked odhaľujúci mliečny priemysel, The Last Pig, film, ktorý približuje dilemu majiteľa prasacej farmy, ale i film The True Cost, ktorý opisuje negatívny dopad módneho priemyslu na človeka a životné prostredie.

„Hlavnou výzvou, ktorú chceme teraz zdolať je prelomenie starých presvedčení a názorov a dosiahnutie reálnej zmeny pre zvieratá, planétu a ľudí, ktorí žijú v nemilosti tohto priemyslu. Na to, aby sme to dosiahli, potrebujeme vašu podporu, aby sme sa uistili, že dostaneme žurnalistov, módnych profesionálov a mainstreamové obecenstvo priamo k tomuto filmu.

Módny priemysel disponuje miliónmi, ktorými môže prostredníctvom greenwashingu manipulovať s ľuďmi, ale s vašou pomocou dokážeme dostať pravdu na povrch a dosiahnuť zmenu,“ dodala Rebecca Cappelli.

Krátku upútavku na dokumentárny film Slay si môžete pozrieť tu.


Spracovala: Dominika Kuklová

Zdroje:

https://www.greenmatters.com/p/slay-documentary

https://www.indiegogo.com/projects/slay-feature-length-documentary#/

https://plantbasednews.org/culture/film/new-documentary-slay-fashions-cruel-animal-skin-trade/

https://www.surgeactivism.org/articles/the-fight-for-fashion-slay-documentary-extends-crowdfunding-to-counter-animal-abuse-greenwashing