Environmentálna organizácia Greenpeace zobrala ochranu chránenej oblasti do vlastných rúk a vytvorila v Severnom mori kamennú bariéru, aby ochránila oblasť pred zničujúcou formou rybolovu.
Aktivisti z Greenpeace zhodili obrovské žulové kamene na morské dno vo vodách juhoanglického Brightonu s cieľom vytvoriť bariéru, ktorá obmedzí rybárom používať deštruktívnu metódu lovu – vlečné siete.
Podvodná bariéra sa nachádza približne 50 km od pobrežia Sussexu v oblasti Doggerská lavica a nepredstavuje žiadnu hrozbu pre morský život. Podľa slov organizácie Greenpeace zabráni rybárskym lodiam s vlečnými sieťami spôsobovať škody v tejto oblasti.
Ťahanie vlečných sietí po morskom dne je najdrastickejšia metóda lovu, pri ktorej je ekosystém morského dna nenávratne zničený. Ťahané siete doslova bagrujú celé morské dno a ničia úplne všetko, čo im stojí v ceste – vrátane koralových útesov. Problémom sú aj nechcené úlovky – nežiaduce druhy rýb a iných živočíchov, ktoré sú potom mŕtve alebo zranené vyhadzované do mora ako odpad. Nechcené úlovky tvoria až štvrtinu celkového úlovku.
Prečo je táto oblasť dôležitá?
862 km² z oblasti Doggerskej lavice bolo v roku 2016 začlenených medzi chránené územia z dôvodu uchovania vzácnych biotopov. Na morskom dne v tejto oblasti žijú kraby pustovníky, lastúry, hviezdovky, morské huby, lastúrniky, morské červy a sasanky. Táto oblasť je dôležitým útočiskom aj pre väčšie cicavce, ako napríklad sviňuchy, delfíny a tulene, ktoré tu nachádzajú dostatok potravy. Občas je v tejto oblasti taktiež možné spozorovať aj veľryby.
Toto musí prestať
Rybársky priemysel označil kroky aktivistov za „nebezpečné a nezodpovedné“, ale Greenpeace svoje kroky tvrdo obhajuje.
„Naša vláda úplne zlyhala v ochrane Doggerskej lavice a všetkých ďalších morských chránených oblastí pred ničivým komerčným rybolovom,“ tvrdí Chris Thorne z Greenpeace.
Vlečné siete môžu merať niekoľko kilometrov. Tento spôsob rybolovu je absolútne nezlučiteľný s ochranou oceánov a s chránenými oblasťami. A ako hovorí Greenpeace, treba s tým prestať.
Zdroj: veganfoodandliving.com
Spracoval: Miroslav Švestka