Chystáš sa na slnkom zaliatu Sicíliu, ale máš tak trochu obavy, či sa tam budeš vedieť najesť ako vegán/ka?
Okrem toho, že aj tu si môžeš (ako všade inde) pomôcť appkou Happycow, ktorá ti ukáže vegánske reštaurácie v tvojom okolí, vedz, že zopár sicílskych jedál je prirodzene vegánskych a tie ktoré nie sú, sa dajú veľmi ľahko povegánčiť aj priamo v reštaurácii. Čítaj ďalej.
Vplyvy rôznych kmeňov a národov necítiť len z architektúry, ale aj zo špecifickej kuchyne. Na ostrove, ktorý má tvar trojuholníka sa usídlili v priebehu storočí Feničania, Kartáginci, Normani, Arabi, Rimania, no na dnešnú sicílsku kuchyňu mali najväčší vplyv Gréci, ktorí priniesli viacero variánt chlebu, rôzne typy spracovania olív, používanie byliniek v jedlách, ale položili na Sicílii aj základy výroby vína.
V prímorskej sicílskej kuchyni dominujú najviac paradajky, olivy, olivový olej, mandle, bylinky, baklažány, ďalšia čerstvá zelenina a ryby ančovičky (ktoré my samozrejme vynecháme). V horských oblastiach bývajú časté aj husté polievky, ktoré sa jedávajú s čerstvým chlebom.
Čo jesť, ak sa len tak túlaš mestom
Ak teda nenetrafíš v ten deň na vegan reštiku, nezúfaj, spravili sme pre teba zoznam niekoľkých vegánskych jedál, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zoženieš na ulici či v bežnej reštaurácii. V neposlednom rade spomíname aj recepty, ktoré síce bežne vegánske nie sú, no vôbec nie je náročné ich úplne zveganizovať.
Panelle di ciciri
Toto typické jedlo nájdeš bežne na ulici alebo v reštaurácii. Je tak obľúbené, že si ho bežne dávajú aj všežravci. Ide o jednoduchý recept z cícerovej múky, soli a vody, z čoho sa vytvaruje ploché cesto a nakrája sa na obdĺžniky. Panelle sa jedávajú pokvapkané citrónom. V reštike ich nájdeš ako predjedlo, v pouličných fastfoodoch panelle servírujú v žemli.
Capunata
Ide o jedlo s veľmi starou tradíciou, ktoré pozostáva z lokálnej zeleniny s olivovým olejom. V capunate je baklažán, stonkový zeler, cibuľa, kapari, olivy, papriky, paradajkový pretlak, cesnak. Toto všetko je podliate olivovým olejom a dopriať si ju môžeš azda v každej sicílskej reštaurácii. Jedáva sa s chlebom alebo focacciou.
Pasta a la Norma
Najčastejśím lákadlom pre turistov do reštaurácií sú všadeprítomné nápisy Pasta a la Norma. Názov tejto špeciality z Catanie vznikol vďaka Belliniho opere Norma a má značiť „majstrovské dielo„. Typ cestovín, ktoré sa používajú najčastejšie sú špagety, penne alebo tzv. cavateddi, čo sú ručne robené gnocchi v tvare malej mušle.
Pasta a la Norma nájdete vo väčšine reštaurácií a okrem paradajkovej omáčky z čerstvých paradajok sú v nej aj opražené kúsky baklažánu a bazalka. Syr Pecorino sa dáva na cestoviny až na koniec, takže sa dá v reštaurácii jednoducho povedať že si ich želáte bez syru (senza formaggio, per favore 🙂 ).
Maccu di Favi
Ide o husté pyré z bôbu, s ktorým sa skôr stretnete v horských oblastiach Sicílie. „Maccare“ znamená v sicílskom dialekte „schiacciare“ teda stlačiť, čim je toto pyré charakteristické. Je v ňom aj divý fenikel a jedáva sa s opečeným chlebom.
Pasta con i tenerumi
Toto jedlo je na polceste medzi cestovinami a letnou polievkou. Recept pôvodne pochádza z Palerma, ale rozšírený je po celom ostrove. Čo sú tie tenerumi? Sú to listy sicílskej hadej cukety, ktoré sa do jedla pridávajú, čo robí jedlo ešte zdravším a výnimočnejším.
Turruni
Dezert s celých mandlí, cukru a citrónovej kôry. Často sa na ich prípravu používa aj vaječný bielok alebo med, no nie je to podmienkou. Treba sa vopred opýtať, ale existuje šanca, že nejaký z nich vegánsky bude. 🙂
Tak ako ich nazývať? Arancini alebo arancine?
Azda najznámejším pouličným jedlom sú sicílske arancini (v oblasti Catanie) alebo arancine (v oblasti Palerma). Jedny majú na to mužský, zatiaľ čo tí druhý ženský rod a často o tom vedú vtipné spory. Takže si dajte pozor, keď si túto vyprážanú ryžovú guľu budete pýtať na východe alebo na západe. Je to rozdiel. 🙂 Naštastie, v uliciach Palerma a Catanie zoženiete aj vegánske.
Štandardne sa plnia mäsovým ragú s paradajkovou omáčkou a hráškom alebo špenátom a syrom, či baklažánom. Ak by ste ich chceli robiť doma, dobrá správa je, že sa dajú zveganizovať úplne jednoducho. Mäso nahradíme tofu alebo tempehom a syr vegan syrom. Obaľovať ich môžeme v zmesi hladkej múky a rastlinného mlieka a následne ich dáme do panko strúhanky a vypražíme dozlatista.
Čo ak nič z vymenovaného nemajú?
Sediíte v reštaurácii na Sicílii a nemajú nič z odporúčaných vegánskych tipov? Najjednoduchšie je požiadať o „pastu al pomodoro, alebo pasta aglio olio“. A ak si radšej varíte, v potravinách zoženiete obrovské množstvo vegánskych výrobkov, vrátane vegan rezňov, tofu, humusov, falafelu, vegan syrov a všetko možné, na čo ste zvyknutí aj na Slovensku.
Tak teda buon viaggio e buon appetito, milí vegáni 🙂
____
Spracovala: Kristína Chaparro
Zdroje obrázkov: Unsplash a Kristína Chaparro