Dnes si vo viacerých obchodných reťazcoch vieme zakúpiť rastlinnú verziu majonézy, teda takú, ktorá neobsahuje vajcia. Ak takúto majonézu práve nedokážeme zohnať, alebo chceme pri varení ušetriť, dobrou správou je, že rastlinná verzia sa dá veľmi ľahko pripraviť aj doma. Čo je však potrebné je mať dobrý mixér, či už stolný alebo tyčový. Platí však, že čím výkonnejší mixér, tým lahodnejšia bude výsledná konzistencia a chuť.
Základom každej majonézy je olej
Vo všetkých 3 receptoch odporúčame siahnuť po kvalitnom repkovom alebo slnečnicovom oleji. Olivový olej pri majonézach neodporúčame, pretože je veľmi výrazný a mohol by nám zmeniť výslednú chuť majonézy na horkú.
Vegánska majonéza zo sójového mlieka
Najčastejšie sa majonéza dá jednoducho vyrobiť vymixovaním sójového mlieka, oleja a octu. Na to, aby sa nám pekne spojila a dostala požadovanú konzistenciu, musíme dodržať presný pomer a to 250ml slnečnicového alebo repkového oleja na 125ml sójového mlieka. Pri tvorbe konzistencie kvalitnej majonézy nám pomôže biely vínny ocot, prípadne šťava z citróna. Pri tomto pomere nám postačí jedna polievková lyžica octu/citrónovej šťavy a jedna čajová lyžica plnotučnej horčice. Na dochutenie použijeme štipku čierneho korenia a čajovú lyžičku soli.
Rastlinnú majonézu si vyrobíte aj z červenej šošovice
Majonézu si môžeme jednoducho pripraviť aj z červenej šošovice. Šošovicu úplne rozvaríme a po uvarení vodu scedíme, nepreplachujeme ju. Necháme ju poriadne vychladnúť, najlepšie cez noc v chladničke. Dobre vychladenú šošovicu zmixujeme s repkovým alebo slnečnicovým olejom v pomere 2:1 (šošovica: olej). Dochutíme ju soľou a čiernym korením. V tomto prípade nie je potrebná horčica.
V oboch prípadoch vám ale odporúčame pridať čiernu soľ, tzv. „Kala Namak“ do ktorejkoľvek verzie. Zakúpiť si ju môžte v predajni so zdravou výživou. Pozor nejde o klasickú známu himalájsku soľ, tá je ružová. Čierna vulkanická soľ Kala Namak pripomína svojou vôňou vajcia, pretože obsahuje vyššie množstvo síry. Ak si zakúpite čiernu soľ s veľkými zrnkami, rozmixujte si ju vopred, aby ste nemali v majonéze celé slané kúsky soli.
Vegan majonéza z cícerovej aquafaby?!
Tretia možnosť na vytvorenie majonézy je z tzv. „aquafaby“, teda tekutého nálevu z konzervovaného cíceru. Pri tomto je však potrebná trpezlivosť a aj kvalitný ručný mixér. Najprv si precedíme cez sitko nálev z konzervy cíceru (cca 425ml) a necháme si ju dobre vychladiť v chladničke. Nemala by mať izbovú teplotu, chceme, aby bola chladná a hustejšia.
Po vytiahnutí z chladničky začneme ihneď mixovať. Po niekoľkých minútach mixovania sa nám vytvorí pena ako z vaječných bielkov, no nebude úplne tuhá. V tomto bode treba začať pomaly pridávať v malých množstvách olej (v celkovom množstve 150ml), až kým sa nedosiahne zamatová konzistenciu. Nakoniec počas stáleho mixovania pridáme 2 polievkové lyžice jablčného alebo vínneho octu, dochutíme soľou a štipkou čierneho korenia.
Takto pripravenú majonézu môžeme použiť rovnako ako tú klasickú do šalátov, burgrov, wrapov, ako dip k pečeným zemiakom či zelenine, alebo ako základ omáčky na cestoviny a podobne. Fantázii sa medze nekladú.
Spracovali: Miroslava Roháčová a Kristína Chaparro
Fotografie: Unsplash.com