Úspešná vegánka inšpiruje k adopcii

Dvojitej majsterke sveta Meagan Duhamelovej, ktorá úspešne reprezentuje Kanadu na zimných olympijských hrách v Južnej Kórei, sa okrem zisku medaily podarilo aj čosi iné.

Zachránila psa z farmy na mäso

Predtým, ako sa v Pchjongčangu začalo naostro súťažiť, Meagan adoptovala psa z kórejskej farmy. Ten mal podobne, ako tisícky ďalších, skončiť na tanieri v niektorej z tamojších reštaurácií. Nejde pritom o ojedinelý prípad adopcie psa z takýchto fariem. Samotná Meagan si z Kórey odniesla už v poradí druhého psíka – prvého menom Moo-tae si osvojila ešte minulý rok vo februári.

Konzumácia psov je v Južnej Kórei bežná a vychádza z dlhoročnej tradície, rovnako ako pojedanie prasiat a kráv v západných krajinách. Hoci väčšina ľudí neje psie mäso pravidelne, starší Kórejčania stále veria, že jeho konzumácia podporuje mužnosť. Juhokórejská vláda, s cieľom zabrániť negatívnej publicite, preto sľúbila štátnu podporu všetkým reštauráciám, ktoré počas olympiády nebudú podávať túto „delikatesu“. Desať z dvanástich reštaurácií v Pchjongčangu dotáciu prijalo, zvyšné ju odmietli kvôli obavám zo straty pravidelných zákazníkov.

Hoci je tlak zahraničných aktivistických skupín čoraz silnejší, psím farmám sa v Kórei naďalej darí. Len v provincii Gangwon je ich registrovaných až 196. Jediným spôsobom, ako môžu ľudia pomôcť je adopcia. Veľmi ojedinelé sú prípady, ako ten zo začiatku februára, kedy sa dobrovoľníkom z charitatívnej organizácie Humane Society International podarilo presvedčiť jedného z farmárov, aby svoj krutý obchod zanechal. Aj keď vtedy zachránili okolo 90 psov, v porovnaní s 2 miliónmi, ktoré sú ročne zabité pre mäso, je to len kvapka v mori.

Vegánstvom k olympijskej výhre

Duhamelová, ktorá je vegánkou už desať rokov, ukázala na tohtoročných olympijských hrách, že má nielen dobré srdce, ale aj skvelú fyzickú prípravu. So svojim tanečným partnerom Ericom Radfordom získali za svoje vystúpenie 148.51 bodov a vytúžené olympijské zlato. Meagan svojimi úspechmi jednoznačne dokazuje, že top atlétom môže byť človek aj bez toho, aby musel konzumovať (akékoľvek) zvieratá či živočíšne zložky.

Zdroj: ABC Olympisc | Rise of the Vegan
Preklad: Kristína Muránska
Korektúra: Barbora Mišáková
Fotografia: Instagram @meaganduhamel