VEGET 07: Svědectví: pravda, ktorá mala zostať skrytá
Do siedmeho dielu podcastu VEGET sme si pozvali hneď 4 hostí, a to Lukáša a Míšu Vincourovcov, Vierku Mikušovú a Petra Beneša. Ide o tvorcov nového českého dokumentárneho filmu Svědectví odhaľujúceho pravdu, ktorá mala zostať skrytá, a tou reálny život hospodárskych zvierat na farmách v Českej republike. Ak vás zaujíma, kde filmári čerpali motiváciu a akým spôsobom film vznikal, určite si vypočujte nový diel nášho podcastu.
VEGET 06: Mliečny priemysel je ešte krutejší ako ten mäsový
Hosťkou ďalšieho, v poradí už 6. dielu nášho podcastu VEGET bola 27-ročná Barbora, ktorá pracovala na mliečnej farme ako zootechnička. Z vlastnej skúsenosti dnes bez váhania hovorí, že mliečny priemysel je ešte krutejší než ten mäsový, pretože v ňom platí nepísané pravidlo, že mliekáreň sa nevypína. Ak vás zaujíma ako vyzerala jej práca na farme a s čím všetkým sa nielen na nej za ten čas stretla, určite si nenechajte tento rozhovor újsť.
VEGET 05: O problémoch stravovania v slovenských nemocniciach
Piata časť nášho podcastu VEGET je venovaná pomerne komplikovanej a pálčivej téme, a tou je kvalita stravovania v slovenských nemocniciach. Baška si tento raz do štúdia pozvala pani Katarínu a pani Moniku – dve dlhoročné nutričné terapeutky, s ktorými sa rozprávala nielen o základných aspektoch, ale aj úskaliach ich profesie. Aké to je byť tzv. „diétnou sestrou“ v podmienkach slovenského zdravotníctva sa dozviete v novej epizóde VEGETu.
VEGET 04: Odišli z mesta a založili jeden z prých zvieracích azylov na Slovensku
V štvrtej časti nášho podcastu VEGET sme vyspovedali Riu Valovičovú – zakladateľku jedného z prvých azylov pre zachránené hospodárske zvieratá na Slovensku. Azyl Home regained založila v roku 2019 spolu s manželom Davidom, s ktorým sa dnes na ich hospodárstve starajú o viacero zvierat. Prečo opustili mesto a založili azyl, ako vyzerali ich začiatky či aké projekty plánujú do budúcnosti – to všetko sa dozviete v novej časti VEGETu.
VEGET 03: Dočkajú sa zvieratá zákazu klietkového chovu?
Hostkami tretej časti nášho podcastu VEGET boli tento raz hneď dve aktivistky, a to Silvia Čaňová z organizácie Sloboda zvierat a Martina Kamenská z organzácie Humánny pokrok. Rozprávali sme sa o ich aktuálnej spoločnej kampani za zákaz klietkového chovu, o životných podmienkach takto chovaných hospodárskych zvierat, ale aj o tom, či a kedy bude Európska únia nadobro oslobodená od takéhoto tyranského spôsobu chovu zvierat.
VEGET 02: Práca na bitúnku z neho spravila vegána
Hosťom druhej epizódy nášho rastlinného podcastu VEGET bol tento raz sociálny pedagóg, aktivista a dnes už dlhoročný vegán Martin Tománek. Ten si s nami zaspomínal na časy, kedy po dobu niekoľkých mesiacov brigádoval v jednom z českých bitúnkov a ako táto relatívne krátka pracovná skúsenosť zmenila jeho život od základov. Dozviete sa, ako vyzerala práca v tzv. rozrabkárni, kde sa spracovávalo mäso čerstvo porazených zvierat.
KRAJ 12: Chutné vianočné menu na vegánsky spôsob
Vianoce sú čas, kedy nám obzvlášť chutí jesť. Poďme si teda prichystať niečo tradičné na vegánsky spôsob. Kapustnica, zemiakový šalát či perníčky nemôžu na vianočnom stole chýbať, ale čo sme si zvolili namiesto ryby?
VEGET 01: Vegánstvo ako najudržateľnejší spôsob života?
Pilotná epizóda s hosťkou Tamarou Stohlovou – členkou Slovenskej vegánskej spoločnosti, aktivistkou, političkou a propagátorkou udržateľného životného štýlu. Rozhovor o vegánstve, záchrane zvierat, ale aj o tom, ako naša strava ovplyvňuje klimatickú krízu a stratu biodiversity ekosystémov. Čo sú tie najvážnejšie environmentálne problémy Slovenska a čo vieme spraviť hneď, aby sme šetrili životné prostredie a planétu?
KRAJ 11: Je vegánstvo ekologickejšia forma stravovania?
Strava, ktorú si vyberáme dokáže mať obrovský vplyv na našu ekologickú stopu. Väčšina lokálnych, no živočíšnych potravín zanecháva za sebou vo všeobecnosti väčšiu stopu než tých rastlinných, hoci dovezených. Ako je to možné?
KRAJ 10: Je vegánska strava vhodná aj v tehotenstve, pri dojčení a pre deti?
Tehotenstvo a detský vek sú extrémne dôležité obdobia v našom živote. V týchto obdobiach by sme nemali výživu podceňovať a stravu by sme mali viac plánovať. Na čo si majú dať pozor tehotné či dojčiace vegánky?
KRAJ 09: Jesenné vegánske menu
Aj vegáni si môžu vychutnávať jesenné hody. Vybrali sme pre vás recepty na sýte vegánske jedlá, vhodné na obdobie vinobraní a hodov. Pripravte si domácu paštétu, hustú hokkaido polievku, či lokše s kapustou.
KRAJ 08: Vegánstvo a šport
Vegánov nájdeme mnohých už aj medzi vrcholovými športovcami. Ktorí známi športovci sa vydali touto cestou a čo ich k tomu viedlo? Aké benefity prináša vegánstvo pri športových výkonoch sa dozviete v tejto časti podcastu.
KRAJ 07: Vegánske náhrady potravín
Vegánska strava je veľmi rôznorodá, či už hovoríme o tradičných pokrmoch vo vegánskej verzii alebo úplne nových jedlách. Netreba však zabúdať, že potraviny nenahrádzame nielen z pohľadu ich chuti, ale aj ich nutričných hodnôt.
KRAJ 06: Letné vegánske menu
Leto so sebou prináša nielen hrejivé lúče, ale aj chutnú sezónnu zeleninu. Pripravili sme pre vás štyri jednoduché, chuťovo vyvážené chody, ktoré vám naladia tú pravú letnú atmosféru s priateľmi na záhrade či v prírode.
KRAJ 05: Vegánstvom k štíhlej línii
Vegánska strava prináša so sebou menej nasýtených tukov a viac vlákniny. Je to pravda, že vegáni sú štíhlejší oproti konvenčným stravníkom či vegetariánom? Ako sa dá vďaka vegánskej strave schudnúť a váhu si udržať?
KRAJ 04: Môže na vegánskej strave telu niečo chýbať?
Každý spôsob stravovania môže so sebou prinášať rôzne zdravotné riziká, či už sa rozprávame o konvenčnej strave, vegánskej alebo vegetariánskej. Aj vegánska strava vie byť plnohodnotná, no aj pri nej si treba dať pozor na niektoré živiny.
KRAJ 03: Veľkonočné vegánske menu
Veľkonočné vegánske menu by malo byť predovšetkým pestré a farebné. V tomto podcaste sa môžte inšpirovať jarnými chuťami a dozviete sa aj to, ako si môžte pripraviť vegánsku “vajíčkovú” nátierku bez použitia jediného vajíčka.
KRAJ 02: Ako si zostaviť vyvážený vegánsky jedálniček?
Zdravé vegánske stravovanie musí byť vyvážené a založené na obilninách, strukovinách, zelenine, ovocí, orechoch a semienkach. Na aké potraviny by sme sa mali zamerať a ako často by sme ich mali konzumovať?
KRAJ 01: Novoročné predsavzatie a celosvetový boom Veganuary
Vegánske stravovanie sa stáva čoraz populárnejším a svedčí o tom aj každoročná vegánska januárová výzva Veganuary, ktorá už motivovala ľudí z viac ako 178 krajín z celého sveta. Ako taká výzva prebieha a ako sa do nej možno zapojiť?