Hoci je Británia ohľadom úplného zákazu foie gras stále opatrná, čoraz viac Britov vrátane politikov vyvíja tlak, aby sa určil presný dátum jeho riadneho uplatnenia.
Svetoznáma „pochúťka“ foie gras vzbudzuje nevôľu nielen medzi aktivistami za práva zvierat, ale čoraz viac aj medzi obyčajnými ľuďmi a najnovšie aj politikmi. Foie gras, čo v doslovnom preklade znamená tučná pečeň, sa totiž získava násilným vykrmovaním husí a kačiek, v dôsledku čoho sa ich pečeň niekoľkonásobne zväčší a naberie na tuku. Okrem etického rozmeru je s jej veľkovýrobou späté aj riziko rôznych ochorení, ako je napríklad vtáčia chrípka, a aj z tohto dôvodu sa tlaky na úplný zákaz foie gras vo Veľkej Británii zintenzívňujú.
Tlaky na úplný zákaz foie gras sa v Británii stupňujú
Cez britské pobrežie ročne prejdú stovky ton tejto „delikatesy“, a preto britský Minister životného prostredia, potravín a vidieka, George Eustice, oznámil, že by chcel zákaz prijať a uviesť do platnosti v priebehu nasledujúcich mesiacov. Niektorí politici však zostávajú naďalej skeptickí, a to z toho dôvodu, že presný časový rámec jeho zavedenia stále nebol určený. Aj preto sa niekoľko poslancov nakoniec spojilo s organizáciou Animal Equality (z angličtiny Rovnosť zvierat), ktorá nalieha na vypracovanie konkrétnejšieho plánu.
Proti foie gras bojujú petíciou aj otvoreným listom
Podľa slov Jenny Canham z organizácie Animal Equality je zákaz výroby a dovozu foie gras „potrebné urgentne zapísať do zákona“, pretože takéto praktiky na zvieratách už v civilizovanej spoločnosti akou je Británia nemajú miesto. Za jej vyjadrením stoja aj tisícky ľudí, ktorí začiatkom tohto roka podpísali Petíciu za zákaz predaja dovezenej foie gras, nasledujúc príklad z Indie či New Yorku, kde je jej výroba a dovoz už zakázaná.
„Foie gras je nesmierne krutý produkt, ktorý spôsobuje zvieratám obrovské utrpenie. Nemôžeme si predsa myslieť, že sme národom milovníkov zvierat, zatiaľ čo stále predávame foie gras.“ – Lisa Cameronová
Spomedzi politikov už petíciu podpísala napríklad poslankyňa za Stranu zelených, Caroline Lucas, konzervatívci Henry Smith, David Amess a Mike Penning, liberálna demokratka Wera Hobhouse, labouristická poslankyňa Hilary Benn či klinická psychologička a poslankyňa za Škótsku národnú stranu (SNP) Lisa Cameron, ktorá petíciu podporuje aj kvôli nesúladu medzi legislatívou a praxou, kedy výroba foie gras je v Británii zakázaná, no jej dovoz, v množstve viac ako 200 ton ročne, už nie.
Vlna odporu voči foie gras sa vo Veľkej Británii vystupňovala 28. marca 2021, kedy viacerí britskí politici zverejnili otvorený list, v ktorom vyzvali tajomníkov vlády Spojeného kráľovstva, aby načrtli konkrétne plány ohľadom jej úplného zákazu. V liste vyzývajú najmä Ministra životného prostredia, potravín a vidieka, Georgea Eusticea a Ministra medzinárodného životného prostredia, Lorda Zaca Goldsmitha, aby načrtli, akým spôsobom vláda mieni tento zákon implementovať. V otvorenom liste tiež signatári jasne popisujú extrémne utrpenie, ktoré je zvieratám pri takomto násilnom prekrmovaní spôsobované.
Foie gras: nezdravý a krutý produkt
Celkom zanedbateľné však nie je ani zdravotné hľadisko – táto tradičná francúzska „delikatesa“ je totiž veľmi nezdravá aj pre jej konzumentov. Len 100 g foie gras obsahuje približne 260 mg cholesterolu a celkový obsah tuku v takomto druhu pečene, bez ohľadu na konečnú tepelnú úpravu, býva až okolo 86 %. Finálne číslo kalórií a tuku môže byť teda oveľa vyššie, čo pri pravidelnej konzumácii môže viesť k upchávaniu ciev, vysokému krvnému tlaku či rôznym kardiovaskulárnym problémom a ochoreniam.
S veľkovýrobou foie gras sa tiež spája riziko prepuknutia rôznych ochorení, ako napríklad vtáčej chrípky, čo potvrdzujú chovné stanice po celej Európe. Napríklad vo Francúzsku len tento rok museli kvôli vtáčej chrípke masovo zabiť tisíce kačíc.
Spracovala: Miroslava Roháčová
Korektúra: Barbora Uherčíková
Fotografie: WeAnimalsMedia, Animal Equality