Phoenix sa zúčastnil protestu v Londýne

Populárny herec Joaquin Phoenix, v súčasnosti známy najmä ako Joker, sa zúčastnil ďalšieho protestu za práva zvierat, ktorý sa tentokrát odohral v centrálnom Londýne.

Keď sa z holywoodskej ikony stane skutočný hrdina

Tento 45-ročný Američan, ktorý je za svoju rolu Jokera najnovšie nominovaný aj na Oscara, so skupinou aktivistov spustil z mostu Tower Bridge transparent o veľkosti 36 metrov štvorcových s nápisom „Veľkochovy ničia našu planétu. Staňte sa vegánmi.“ Protest zorganizovala medzinárodná organizácia Animal Equality. Na proteste sa vyjadril aj na margo celebrít a Hollywoodskeho filmového priemyslu: „Všetci sme určitým spôsobom pokrytci. Filmový priemysel naozaj konzumuje veľa energie a surovín (…) je veľa zlepšení, ktoré môžem urobiť vo svojom živote, a o to sa snažím. Máme osobnú zodpovednosť konať práve teraz.“ pripomenul umelec.

Foto: Animal Equality

Prítomnosť Phoenixa na takomto proteste však nie je ničím výnimočná, herec sa pravidelne zúčastňuje rôznych podujatí súvisiacich s právami zvierat či klimatickou krízou. Vo Washingtone bol napríklad zatknutý za účasť na klimatickom proteste, kde upozorňoval na ekologické dopady konzumácie živočíšnych produktov. Večer po udeľovaní SAG Awards, na ktorých získal cenu za najlepší mužský herecký výkon, sa zas Phoenix presunul pred losangelský bitúnok v rámci pietneho aktu za zvieratá poslané na smrť. Spolu s ďalšími aktivistami napájali prasatá uväznené v kamiónoch a dávali tak verejnosti na vedomie, že ich utrpenie je spoločenský problém, ktorý spôsobujeme svojim konzumným spôsobom života.

Myslím, že väčšina ľudí naozaj nevie o týraní a vraždách v mäsovom a mliekárenskom priemysle. Máme morálnu povinnosť rozprávať o tom a ukázať, o čo naozaj ide.

Joaquin je sám dlhoročný vegán. Podľa jeho slov prestal jesť mäso už ako trojročný, keď bol spolu so súrodencami svedkom obzvlášť krutého zabíjania rýb.Neviem, ako to vysvetliť. Myslím, že ma to doviedlo k nedôverčivosti a veľkému hnevu voči ľuďom a ľudstvu. Proste som to vnímal ako hrubé zneužitie moci. Myslím, že v tom momente sme vedeli, že už nebudeme jesť mäso. Opýtali sme sa rodičov: „Prečo ste nám to nepovedali?“ Je to úžasné, pamätám si maminu tvár, pamätám si jej plač. Nevedela, čo na to povedať.“ spomína Phoenix.

Foto: Jo-Anne McArthur | We Animals Media

Okrem svojej aktívnej účasti na protestoch a rôznych aktivistických akciách, upriamuje pozornosť médií aj inak, a to prostredníctvom veľkých kampaní. Stal sa napríklad tvárou billboardu organizácie PETA, ktorý bol umiestnený na Times Square v New Yorku a na Sunset Boulevard v Los Angeles, a podporil tiež kampaň organizácie BeFairBeVegan. Minulý rok sa podieľal na dvoch filmoch – dokumentárnom filme Dominion, ktorý pomocou záberov z tajných kamier a drónov ukazuje na ľudskú krutosť páchanú na zvieratách, a dokumentu The Animal People, ktorý sleduje prácu a ťažký boj aktivistov za práva zvierat.

Tento rok Phoenix dostal svoj boj za práva zvierat až na červený koberec, keď vo svojej ďakovnej reči na odovzdávaní cien Golden Globes otvorene hovoril o vegánstve, právach zvierat a klimatickej kríze. Bol to tiež on, kto sa spolu s kolegyňou a snúbenicou Rooney Mara zaslúžil o čisto rastlinné  a „cruelty-free“ menu po prvýkrát v histórií odovzdávaní filmových cien. „Myslím, že väčšina ľudí naozaj nevie o týraní a vraždách v mäsovom a mliekárenskom priemysle,“ vyjadril sa Phoenix. „Máme morálnu povinnosť rozprávať o tom a ukázať, o čo naozaj ide. Sme tak indoktrinovaní obrázkami šťastných zvierat na farmách, na krabiciach od mlieka, v reštauráciách, vo všelijakých reklamách, a je to klamstvo,“ povedal.

 

Spracovala: Romana Habanova
Korektúra: Barbora Uherčíková
Fotografie: Animal Equality UK, WeAnimalsMedia