O vegánskej strave a ľudskom zdraví

Ak ťa zaujíma vplyv potravín na naše zdravie, potom si určite pozri niektorý z nasledovných dokumentov.

What the Health / A čo zdravie?

Voľné pokračovanie známeho dokumentu Cowspiracy: The Sustainability Secret odhaľuje prečo popredné zdravotnícke organizácie podporujú mäsový a mliekarenský priemysel aj napriek výskumom dokazujúcim škodlivé účinky živočíšnej stravy na ľudské zdravie.

Hungry for Change / Hladný po zmene

Dokument sa zaoberá problematikou potravín – ich zložením, ošetrením a aj vplyvom na naše zdravie. Poukazuje na zhubný vplyv potravinárskeho priemyslu, ktoré cez svoje platené reklamy často zavádza konečných spotrebiteľov.

Forks over knives / Radšej vidličky než nože

Film skúma vplyv štandardnej výživy na ľudské zdravie. Poukazuje na škodlivosť živočíšnej stravy a jej vplyv na vznik väčšiny civilizačných chorôb, ktoré možno zmenou jedálnička ľahko a pomerne rýchlo vyliečiť. Film dáva priestor aj ľuďom, ktorí sa pomocou stravy zbavili viacerých zdravotných problémov a liekov.

Fat, sick & nearly dead / Tlstý, chorý a takmer mŕtvy

Hlavný hrdina dokumentu, Joe Cross, trpí obezitou a autoimunitnou chorobou už viac ako 9 rokov. Rozhodol sa preto urobiť radikálnu zmenu, ktorá začala zmenou stravovania. Jeho prvý krok viedol k čerstvým ovocným a zeleninovým šťavám, ktoré pil po dobu dvoch mesiacov.

Vegucated / zVeganizovaní

Dokumentárny film v štýle reality-show zachytáva experiment, do ktorého sa zapojili traja štandardne sa stravujúci dobrovoľníci. Tí sa majú na 6 týždňov stravovať čisto vegansky. Film zobrazuje bežné problémy a dilemy, s ktorými sa ľudia po prechode na vegánsku stravu musia vyrovnať.

PlanEAT / PlanEAT

Film rozpráva príbehy niekoľkých vedcov, poľnohospodárov a kuchárov, ktorí riešia jeden z najväčších ekologických problémov súčasnosti: nekontrolovateľnú lásku západnej kultúry k živočíšnej strave. V tomto vizuálne pôsobivom snímku odznejú mnohé fakty o zdravotnom aj ekologickom prínose konzumácie zeleniny.

Food Matters / Na jedle záleží

Ďalší z rady dokumentárnych filmov, ktoré dokazujú priamy vzťah medzi tzv. civilizačnými chorobami a ľudskou stravou. Poukazuje na účelové zatajovanie informácií veľkými farmaceutickými spoločnosťami, pre ktoré je výhodnejšie liečiť ľudí vyrobenými medikamentami ako jednoduchou zmenou jedálnička.

Food, Inc. / Potraviny a.s.

Dokumentárny film sa zaoberá predovšetkým tým, ako sa zmenil vzťah ľudí k potravinám a tiež procesy ich výroby. Čo všetko dnes ľudia konzumujú v domnienke, že sa jedná o kvalitné potraviny a aký to má vplyv na ich zdravie a životy?

PlantPure Nation / PPN – Spojené štáty rastlinné

Dokument rozpráva príbeh troch ľudí na ceste k šíreniu posolstva jedného z najvýznamnejších zdravotných objavov všetkých dôb. Syn T. Colina Campbella, Nelson, rozbieha vo svojom rodnom meste Mebane, pilotný program, ktorý dokumentuje zdravotné prínosy rastlinnej stravy.