Rastlinné mlieka si môžme rýchlo a jednoducho vyrobiť aj doma

Nie ste veľkým fanúšikom kupovaných rastlinných mliek a radšej by ste si ich chceli vyrábať sami doma? Mlieka rastlinného pôvodu sú variabilné a jednoduché na prípravu. A ak si ich pripravíte doma, vždy budete vedieť z akých sú surovín a ako veľmi sú čerstvé.

Tu je niekoľko receptov, na výrobu ktorých nepotrebujete ani zázračné mixéry a ani špeciálne suroviny. Ingrediencie na tie najlepšie a najchutnejšie mlieka máme všetci doma. Mlieko vám v chladničke vydrží kratšie, približne 3-4 dni, no chuťovo vás prekvapí.  

Ako na to vo všeobecnosti?

Pri väčšine ingrediencií môžete postupovať pomerom 1 liter vody na 100 g suchej ingrediencie, teda 10:1. Ak chcete intenzívnejšiu chuť alebo hustotu, pridávajte po desiatkach gramov, aby ste dosiahli vami požadovaný pomer. S týmto odporúčaným pomerom však nič nepokazíte. 

Konopné mlieko

Konopné semienka sa dajú kúpiť v každom obchode so zdravou výživou a mlieko z nich je asi najjednoduchšie na prípravu. Vezmite si 100g konopných lúpaných semienok a zalejte ich vodou. Voda by mala byť vždy studená. Akýmkoľvek mixérom, dokonca i domácim ponorným, vďaka jemnosti konopných semienok dosiahnete, že sa rozpadnú. Vytvorí sa zamatová hmota. Môžete ju jemne dosladiť agáve, 1-2 vykôstkovanými ďatľami či iným sladidlom podľa vlastnej chuti. Konopné mlieko je výbornou voľbou na zalievanie cereálií , granoly a vločiek. Nie je ale vhodnou alternatívou na varenie. 

Konopné mlieko (Zdroj: unsplash.com)

Ovsené mlieko

Ovsené vločky sú plné vlákniny a minerálov. Väčšinou ste zvyknutí na ovsené kaše, no ovsené mlieko môžete použiť aj na varenie. Má zamatovú konzistenciu a v pomere 150g na liter získate priam až smotanu. Ovsené vločky opäť zalejte studenou vodou. Odporúčame jemné, aby sa vám s nimi jednoduchšie pracovalo a klasickým mixérom či smoothie-makerom rozmixujte tak, aby ste už žiadne vločky nenachádzali vo vzniknutom nápoji. Predtým, ako mlieko použijete, ho najprv ale sceďte. Môžete použiť sitko, plienku, jemnú bavlnenú utierku, ľanové vrecúško či inú tkaninu na precedenie. Vytlačte z nazbieranej ovsenej hmoty čo najviac. Opäť môžete dosladiť alebo dochutiť podľa vlastného uváženia.

Makové mlieko

Či už máte celý mak alebo mletý – s oboma sa dá pracovať. Ten celý mak odporúčame na noc vopred namočiť. Keď tak ale neurobíte, nič sa nedeje, len budete dlhšie mixovať. Ak chceme čo najväčší počet živín zachovať pri silnom mixéri (t.j. nad 28 000 otáčok / min.), snažíme sa nápoj nezahrievať, a tak môžme zvoliť alternatívu namočenia vopred. Mak si taktiež v pomere 10:1 dáte do bežného mixéra a zalejete vodou. Opäť studenou a v prípade, že ho chcete hustejšie či intenzívnejšie na chuti, pridajte pokojne 20-30g maku naviac. A mixujte. Pokiaľ je mlieko v spomínanom pomere 10:1, cediť ho netreba.

„Mám rada keď v nápoji cítiť aj samotné makové semienka. Je to ale na vás. Môžete, nemusíte. A voilá. Máte opäť mlieko plné vitamínov čerstvo na vašom stole. Navyše, mak je dobré konzumovať ráno, a tak je asi najlepšou alternatívou k raňajkám. Je výborné s kakaom, no i na zaliatie granole,“ odporúča kuchárka Mima.

Rastlinné raňajky sú výživné a nakopnú do nového dňa. (Zdroj: unsplash.com)

Kokosové mlieko

Posledným jednoduchým receptom je kokosové mlieko. Tie ktoré sa bežne predávajú v tertrapakoch, nie sú tak tučné a ľahko si ich náhradu vyrobíte doma. Stačí vám sušený kokos, známy aj ako kokosová múčka. Čím mastnejší, tým lepší. A to platí aj pri jeho užívaní v iných pokrmoch. Kvalita je totiž v obsahu tuku kokosu. Opäť použite mierku 10:1, zalejte studenou vodou a mixujte. Túto zmes treba určite cediť cez sitko alebo tkaninu, lebo kokosu vám ostane minimálne za hrsť. Dá sa na to ale použiť akýkoľvek jednoduchý mixér. Zo sušenej zmesi, ktorá vám ostane, sa dá vytvoriť mnoho iných jednoduchých sladkých pokrmov ako napríklad kokosové guľky, a nevznikne vám tak žiaden finančný, ani potravinový odpad. 

Orechové mlieka

No a ako si urobiť tak milované mandľové či iné orechové mlieko bez namáčania vopred s mixérom s menšími otáčkami? Jeden tip – použite orechové maslo. 4 veľké lyžice mandľového, kešu, či dokonca arašidového masla zalejte studenou vodou a rozmixujte. Neostane vám žiaden odpad, stačí len preliať cez sitko a získate čerstvé orechové mlieko. V prípade mandľového a arašidového získate aj veľkú dávku bielkovín.


Spracovala: Mima Roháčová