Petícia za vegánske menu v nemocniciach a na univerzitách

Právo na prístup k zdravému jedlu by mal mať každý bez rozdielu. Pomôž nám – podpíš petíciu!

Čo je cieľom petície?

Našou snahou je zjednodušiť ľuďom prístup k zdravému, rastlinnému jedlu, ktoré chcú konzumovať z presvedčenia alebo kvôli svojmu zdravotnému stavu. Primárne sa naša petícia preto zameriava na študentov vysokých škôl a pacientov štátnych nemocníc, nakoľko veríme, že práve tieto dve skupiny občanov by mali mať možnosť vybrať si zdravšiu alternatívu. Preto požadujeme, aby školské a nemocničné jedálne ponúkali vždy aspoň jedno vegánske jedlo.

Prečo by si mal našu petíciu podpísať?

Či už si vegán alebo nie, naša petícia stojí na argumentoch, ktoré nemožno ignorovať:

  • Zviera nie je vec a bolesť cíti rovnako ako človek: každý rok len pre mäso zabijeme desiatky miliárd hospodárskych zvierat a vylovíme tisíce ton rýb a iných morských živočíchov.
  • Živočíšna výroba je pre planétu neúmernou záťažou: nadmerná spotreba vody, neefektívne využívanie pôdy, plytvanie plodinami či tvorba 7,1 miliárd ton CO2 ročne sú len špičkou ľadovca.
  • Čoraz viac ľudí trpí obezitou, civilizačnými chorobami či alergiami: podľa štatistík Eurostatu u nás trpí obezitou až 15,7 % žien a 14,5 % mužov, pričom obezita čoraz častejšie postihuje aj deti.
  • Počet vegetariánov a vegánov neustále rastie: podľa štúdie agentúry Nielsen Admosphere žije na Slovensku 1 % vegánov, 2 % vegetariánov a takmer 11 % ľudí znižuje svoju spotrebu mäsa.

Ak chceš vedieť viac, prečítaj si celé znenie našej petície.

Kde môžeš našu petíciu podpísať?

Najjednoduchším spôsobom je podpísať petíciu online. Oceníme, ak ju tiež rozpošleš svojim kamarátom a známym. Podpísať ju môžeš aj na niektorej z pripravovaných akcií, ktoré vždy dopredu avizujeme na našom Facebooku.

Ako inak nám ešte môžeš pomôcť?

V prípade, že máš záujem aktívne nám pomôcť pri zbieraní podpisov vo svojom okolí, tu je presný postup:
1. Stiahni si súbor s petíciou a petičným hárkom.
2. Vytlač ho obojstranne tak, aby na jednej strane bol text petície a na strane druhej poradovník.
3. Po vyzbieraní daného počtu podpisov zašli vyplnené petičné hárky na adresu: Slovenská Vegánska Spoločnosť, Krátka 1, 811 03 Bratislava.
POZOR! Prvá kolónka s poradovým číslom musí byť vždy prázdna – slúžiť bude až pri záverečnom spočítavaní podpisov.

Ďakujeme za každý jeden podpis!

© Slovenská Vegánska Spoločnosť 2019