Je vegánska strava pre deti naozaj nevhodná?

Rastlinné stravovanie je podľa mnohých nezlúčiteľné so zdravým a plnohodnotným životom človeka, o tehotných ženách a deťoch vo vývoji ani nehovoriac. Je to však skutočne tak?

V utorok 17. apríla sa v Bratislave konala diskusia Moje dieťa je vegán, ktorej témou bolo vegánstvo, tehotenstvo, výchova a stravovanie detí rastlinnou stravou. Hlavným hosťom diskusie bola pediatrička MUDr. Janka Nosková, ktorá sa venuje prevencii a zdravej výžive detí už 25 rokov a dlhodobo spolupracuje aj s americkou univerzitou Loma Linda University v Kalifornii. Okrem nej boli do diskusie prizvané aj štyri mamičky – vegánky, ktoré sa podelili o svoje skúsenosti s tehotenstvom, výchovou a vegánskym stravovaním detí.

Primárnym cieľom podujatia bolo otvoriť túto, u nás ešte stále veľmi citlivú tému a vniesť do nej trochu odborného svetla. V súvislosti s vegánskym stravovaním, a to nielen detí, totiž na Slovensku ešte aj dnes pretrvávajú mnohé mýty a kolujú rôzne nepodložené informácie. Často sú za to zodpovední aj samotní lekári, ktorí nemajú dostatočné poznatky v oblasti výživy. Hlavným poslaním tejto diskusie teda bolo informovať a poučiť rodičov o tom, ako zabezpečiť pre svoje dieťa plnohodnotný a zdravý vývoj aj na rastlinnej strave.

Pozrite si celú diskusiu Moje dieťa je vegán

Presvedčenie nestačí, treba mať aj poznatky!

Počas takmer dvojhodinovej diskusie sa naši hostia stihli dotknúť viacerých tém. Okrem bežných problémov mamičiek počas tehotenstva, nemocničnej stravy či reakcií rodiny na vegánsku stravu u detí, sa rozprávali aj o dojčení, prvých príkrmoch, suplementácii niektorých vitamínov či zdravotných problémoch, ktoré môžu nastať pri nevyváženom stravovaní detí. Jednou z dôležitých otázok, ktoré večer odzneli, bola aj tá, či je vegánstvo skutočne vhodné pre tehotné a dojčiace ženy.

Podľa MUDr. Noskovej je vegetariánska aj vegánska strava vhodná nielen pre tehotné a dojčiace ženy, ale aj pre deti vo všetkých štádiách ich vývoja. Je však nevyhnutné, aby bola táto strava správne vyvážená, a aby mali o nej rodičia aj dostatočné množstvo informácií a vedecky overených poznatkov.

Tehotné a dojčiace ženy by mali predovšetkým myslieť na to, aby:

  • prijímali dostatočné množstvo kalórií – oveľa viac, ako zvykli pred tehotenstvom
  • konzumovali dostatok bielkovín – skvelým zdrojom sú strukoviny, tofu či orechy
  • sledovali si hladinu železa, ktorá sa pri zväčšenom objeme krvi prirodzene znižuje
  • podporovali vstrebateľnosť železa dostatočným príjmom vitamínu C
  • suplementovali vitamín B12 a v prípade potreby aj kyselinu listovú, vitamín D a vápnik
  • dbali na dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín

Počas večera odznelo množstvo ďalších zaujímavých informácií, ktoré sa týkali materského mlieka, stravovania detí v škôlkach a školách či potravín, ktorým je dobré sa pri zdravom stravovaní detí vyhýbať. Ak vás preto táto téma zaujíma, určite si pozrite celý záznam z našej diskusie.

Stiahnite si našu novú brožúru o vegánstve, tehotenstve a deťoch

V súvislosti s touto udalosťou sme vydali aj novú brožúru Vegánska strava pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Brožúra vznikla v spolupráci s Českou vegánskou spoločnosťou, Vegánskou spoločnosťou Švajčiarsko a Vegánskou spoločnosťou Rakúsko. Cieľom je poskytnúť širokej verejnosti základné informácie týkajúce sa problematiky vegánstva a materstva. Brožúru si môžete zadarmo stiahnuť a vytlačiť, príp. aj ďalej zdieľať.

Moje dieťa je vegán: fotografie z diskusie